36 şüpheli 2 gündür ifade veriyor

İzmir merkezli 18 ildeki "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonunda gözaltına alınan 36 şüphelinin sulh ceza hâkimliğindeki işlemleri iki gündür sürüyor

08 Kasım 2015, Pazar 12:24
A A
36 şüpheli 2 gündür ifade veriyor

Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ndeki işlemlerinin ardından İzmir Adliyesine getirilen ve Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, dosya üzerinden tutuklama talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk edilen 36 şüphelinin cuma günü öğleden sonra başlayan ifade verme işlemleri sürüyor.

Kamuoyunda "Askeri casusluk" olarak bilinen "Gizli Bilgi ve Belge Bulundurma Davası"nın görülmesi için mahkeme salonuna dönüştürülen sosyal tesislerdeki konferans salonunda 3. Sulh Ceza Hakimi Dilek Çeliktaş tarafından yürütülen ifade alma sürecinde zaman zaman ihtiyaç molaları veriliyor.

Suçlamanın "örgütlü suçlar" kapsamında olması nedeniyle gözaltındaki 36 kişi ve avukatlarının da katıldığı mahkeme salonundaki ifade alma işleminde, henüz 27 kişinin işlemleri tamamlandı.

İzmir merkezli 18 ilde "Paralel Devlet Yapılanması"na yönelik operasyon kapsamında aralarında merkez valileri, mülkiye müfettişi, emniyet müdürü ve polislerin de bulunduğu 57 kişi hakkında gözaltı kararı çıkartılmıştı. Şüphelilerden 49’u gözaltına alınmış, 13’ü ifadelerinin ardından savcılık talimatıyla serbest bırakılmıştı. Dosyada örgüt lideri olarak aranan Fetullah Gülen ile birlikte 8 kişinin firari durumda olduğu öğrenilmişti.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan açıklamada, zanlıların, "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması"nın (FETÖ/PDY) yönlendirmesi ve talimatları doğrultusunda, "İzmir Askeri Casusluk Davası" olarak bilinen davaya ilişkin soruşturma sürecinde, taraflı ve kasıtlı usulsüzlükler yaptıkları, bu davanın şüphelilerinin kamuoyunda itibarsızlaştırılarak devlet bürokrasisinden ve Türk Silahlı Kuvvetlerinden tasfiyesini amaçladıkları yönündeki iddialar üzerine gözaltına alındıkları bildirilmişti.

AA


 


Sıradaki haber yükleniyor...