3600 ek gösterge nedir? 3600 ek göstergede son durum ne? 3600 ek göstergenin kapsamı genişletilecek mi?

3600 ek gösterge nedir? 3600 ek göstergede son durum ne? 3600 ek göstergenin kapsamı genişletilecek mi?

1.6 milyon memur ve memur emeklisini ilgilendiren 3600 ek gösterge için bekleyiş devam ederken bazı sendikalardan 3600 ek gösterge ile ilgili açıklamalar gelmeye devam ediyor. Peki, 3600 ek göstergede son durum ne? 3600 ek göstergenin kapsamı genişletilecek mi? İşte detaylar…

14 Nisan 2019, Pazar 15:18 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) 16 Nisan’da açılıyor. Meclis’te görüşülmesi beklenen konulardan biri de 3600 ek gösterge. Sendika temsilcileri yaptıkları toplantılarda 3600 ek göstergenin kapsamının genişletilmesine yönelik açık açıklamalarda bulunuyor. Peki, 3600 ek göstergede son durum nedir? 3600 ek göstergenin kapsamı genişletilecek mi? İşte 3600 ek gösterge ile ilgili son gelişmeler…

Eğitim-Bir-Sen Adıyaman Şubesi, toplu sözleşme görüşmeleri öncesi eğitim çalışanlarının sorunları ve çözüm önerilerinin tartışıldığı çalıştay düzenledi. ‘Eğitim Çalışanlarının Sorunları ve Çözüm Önerileri’ çalıştayı eğitim kademesi ve kamu statüsünden temsilcilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Eğitim Çalışanlarının sorunları ve çözüm önerileri konulu çalıştayın sonunda sonuç bildirisi açıklandı.

Sonuç bildirisinde 3600 ek gösterge ile ilgili şunlara yer verildi:

“Kamu görevlilerinin ülkemizin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkıları ve emekleri, çalışma hayatına ve kamu çalışma ilişkilerine yansımalı; yardımcı hizmetler sınıfı çalışanları ek göstergeden yararlandırılmalı, tüm kamu görevlilerinin ek göstergeleri en az 600 puan artırılmalı, başta 3600 ek gösterge olmak üzere, verilen sözler ivedilikle yerine getirilmelidir.

Sözleşmeli personel istihdamına son verilmeli, kamuda kadrolu memur statüsü esas alınmalı ve bundan sonra tüm atamalar kadrolu yapılmalıdır.”

3600 EK GÖSTERGE NEDİR?

Memurların maaşlarının hesaplanmasında uygulanan Ek Gösterge 3600 aynı zamanda emeklilik maaşlarının hesaplanmasında da kullanılıyor. Ek gösterge maaşı, ek gösterge puanının aylık katsayısı olarak belirleniyor.

3600 ek gösterge emeklilik haklarına etkisinin fazla olması nedeniyle memurlarda emekli olmadan önce 3600 ek göstergeli bir göreve atanma ya da ek göstergelerinin bu düzeye çıkarılması isteği doğuruyor.

Memuriyette 30 hizmet yılını dolduran ve 1. derecenin 4. kademesine ulaşmış olan yükseköğrenim mezunu personel arasında ek göstergeden yararlanmayan ya da ek göstergesi 3600'dan düşük olanların ek gösterge rakamlarının 3600 olarak belirlenmesi durumunda aylık ücretlerinde ve emekliliğe ilişkin haklarında değişiklik yaratıyor. 

Öğretmen, polis, din görevlileri, hemşireler başta olmak üzere 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na tabi olan pek çok memur ilgili yasanın meclise gelmesini bekliyordu.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar