38 çocuk yetim kaldı!

38 çocuk yetim kaldı!

Adıyaman kazada ölen 10 tarım işçisine ağlıyor

30 Mayıs 2013, Perşembe 19:58 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Adıyaman'da, dün akşam lastiğinin patlaması sonucu kontrolden çıkan minibüsün köprüden şarampole uçması sonucu meydana gelen kazada, 9'u kadın 10 tarım işçinin ölümü, kentte hüzne yol açtı. Ölenlerin cenazeleri, otopsilerinin ardından yakınları tarafından teslim alınırken; tarım işçilerinin günlük 25 lira yevmiyeye çalıştığı, 13 kişilik minibüste de 23 kişinin bulunduğu belirtildi.

>>> OLAY NASIL OLMUŞTU?

Adıyaman'da, tarlada çalıştıktan sonra evlerine dönen tarım işçilerini taşıyan Kazım Çurum yönetimindeki 44 NT 878 plakalı minibüs, dün saat 18.30 sıralarında Adıyaman-Gölbaşı karayolunun 12'nci kilometresinde, Çakal Köprüsü üzerinde lastiğinin patlaması nedeniyle kontrolden çıkarak taklalar atarak şarampole devrildi.

Can pazarının yaşandığı kazada, minibüste bulunan Yusuf Yılmaz, eşi Remziye ve kızı Songül Yılmaz ile Remziye Acar, Zahide Atik, Salime Uluer, Zeynep Ünsal, Medine Turan, Fatma Süt ve Yıldız Özelçi yaşamını yitirdi. Yaralanan çoğunluğu kadın 13 tarım işçisi ise hastanelere götürüldü.

13 KİŞİLİK MİNİBÜSE 23 KİŞİ BİNMİŞ

Ölümleri ile yakınlarını yasa boğan tarım işçilerinin Şanlıurfa yolu üzerindeki biber tarlasında sabahtan saat 18.00'e kadar çalıştıkları ve günlük 25 lira yevmiye aldıkları öğrenildi. Sürücüyle birlikte 13 kişinin yolculuk yapması gereken minibüse, 23 kişi bindiği de ortaya çıktı. Kazada yaşamını yitiren tarım işçisi 9 kadından 7'sinin evli olduğu öğrenildi.

MORG ÖNÜNDE GÖZYAŞLARI SEL OLDU

10 tarım işçisinin öldüğü kazada yaşamını yitirenlere Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi morgunda otopsi yapıldı. Otopsisi tamamlanan cenazelerin teslim edilişi sırasında, morg önünde bekleyen tarım işçilerinin yakınları gözyaşlarına boğuldu. Ölümleri ile herkesi yasa boğan tarım işçilerinin öğle saatlerinde düzenlenecek cenaze töreninin ardından Adıyaman kent mezarlığında toprağa verileceği bildirildi.

AYNI KÖPRÜDE 10 GÜNDE 15 KİŞİ ÖLDÜ

10 tarım işçinin öldüğü Çakal Köprüsü'nde, geçen 19 Mayıs'ta da benzer bir kazada 5 kişi öldü. Gaziantep'ten Adıyaman'a giden Ahmet Düdük yönetimindeki 27 E 8391 plakalı hafif ticari araç, Çakal Köprüsü üzerinde ön sağ lastiğinin patlaması sonucu kontrolden çıkıp bariyerlere çarpması sonucu 3 çocuk köprüden düşerek; 2 kişi hastanede yaşamını yitirdi.

10 gün arayla aynı köprü üzerinde lastiklerinin patlaması sonucu kontrolden çıkan minibüs ve hafif ticari araçta 15 kişinin ölmesinin ardından Çakal Köprüsü'nde de inceleme yapılacağı bildirildi. Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, köprüde Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından teknik inceleme yapılacağını ve varsa eksikliklerinin giderileceğini kaydetti.

38 ÇOCUK YETİM KALDI

Adıyaman'da, tarladan dönerken bindikleri minibüsün lastiğinin patlayarak köprüden uçması sonucu meydana gelen kazada ölen 9'u kadın 10 tarım işçisi gözyaşları arasında toprağa verildi. Yaşamını yitiren evli 7 kadın tarım işçisi geride 38 çocuğu yetim bıraktı.

Kazada yaşamını yitiren tarım işçileri Yusuf Yılmaz, eşi Remziye ve kızı Songül Yılmaz ile Remziye Acar, Zahide Atik, Salime Uluer, Zeynep Ünsal, Medine Turan, Fatma Süt ve Yıldız Özelçi için öğle namazında Adıyaman Yeni Mezarlığı içerisindeki camide cenaze töreni düzenlendi.

HÜZÜNLÜ TÖREN

10 tabutun da yan yana konulduğu cenaze namazına Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, AK Partili Adıyaman Belediye Başkanı Necip Büyükaslan, Emniyet Müdürü Fikret Salmaner, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, bürokratlar ile yaklaşık 3 bin kişi katıldı. Adıyaman İl Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü tarafından cenaze namazı kıldırılan tarım işçilerinden 2 hafta sonra evlenecek olan 29 yaşındaki Songül Yılmaz'ın tabutunun üzerine gelinlik konuldu. Cenaze namazının kılınmasının ardından yakınları, ölen tarım işçilerinin tabutlarına kapanıp dakikalarca gözyaşı döktü.

ANNE-BABA VE KIZI YAN YANA GÖMÜLDÜ

Okunan duaların ardından yakınları tarafından omuzlara alınan tabutlar, tekbirler eşliğinde sabah saatlerinde hazırlanan mezarların bulunduğu alana götürüldü. Kazada yaşamını yitiren 64 yaşındaki Yusuf Yılmaz, 53 yaşındaki eşi Remziye ve tabutuna gelinlik konulan kızları Songül Yılmaz yan yana açılan mezarlarda toprağa verildi. Anne baba ve kızın toprağa verilişi sırasında gözyaşı döken yakınları sinir krizi geçirdi.

Kazada yaşamını yitiren 9'u kadın 10 tarım işçisi yakınlarının gözyaşları arasında toprağa verildi. Ölen tarım işçisi kadınların 7'sinin evli olduğu bildirildi. Her gün 10 saat çalışma karşılığı 25 lira yevmiye alan kadınlardan Zahide Atik'in 4, Salime Uluer'in 6, Yıldız Özelçi'nin 4, Fatma Süt'ün 6, Medine Turan'ın 7, Zeynep Ünsal'ın 3, eşi ve bir kızı ölen yaşamını yitiren Remziye Yılmaz'ın 8 çocuğu olduğu öğrenildi. Kazada yaşamını yitiren evli olan 7 tarım işçisi kadının geride bıraktığı 38 yetim çocuk da cenaze töreni sırasında annelerinin arkasından gözyaşı döktü.

ÇAKAL KÖPRÜSÜ'NDE POLİS ÖNLEMİ


10 gün arayla meydana gelen 2 ayrı kazada 15 kişinin yaşamını yitirdiği Çakal Köprüsü'nde polisler tarafından önlem alındı. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından benzer şekilde meydana gelen kazaların ardından teknik inceleme yapılacağı bildirilen Çakal Köprüsü üzerinde çok sayıda vatandaş toplandı. Kazalara tepki gösteren vatandaşların köprüyü ulaşıma kapatma girişimleri ise önlem alan polislerin uyarısı ile önlendi. Trafik polislerinin de Çakal Köprüsü yakınlarında denetimlerini sıklaştırdığı görüldü.

TARIM İŞÇİLERİ İSYAN EDİYOR

9'u kadın 10 tarım kişinin ölümü ile sonuçlanan kaza sonrası kentteki tarım işçileri de duruma tepki gösterdi. 13 kişi kapasiteli olmasına rağmen minibüse 23 kişinin bindiğini söyleyen tarım işçileri ve kazada ölenlerin yakınları, "Her gün 20-25 lira para kazanmak için insanlar balık istifi yolculuk yapıyor. Gün boyu sıcak veya soğukta tarlalarda çalışıp, daha sonra 12-13 kişilik minibüslere 20-25 kişi bindirilerek evlerine taşınıyor ve adeta kazaya davetiye çıkarılıyor. Tarlada çalışmaya giden işçilerin büyük bölümü bu şekilde taşınıyor. Yeni bir facia yaşanmaması için bu kazadan ders çıkarılmasını ve yetkililerin bu konuda daha duyarlı davranarak denetimlerini artırmasını istiyoruz" dedi.

DHA
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İzmir’de mesai saatlerine corona virüs düzenlemesi