4 günlük yasak için ramazan düzenlemesi yapıldı

4 günlük yasak için ramazan düzenlemesi yapıldı

23 Nisan tarihi itibari ile uygulanacak 4 günlük sokağa çıkma yasağında ramazan ayının da etkisi ile bazı düzenlemeler yapıldı. Yasak kapsamında perşembe ve cuma günleri market ve bakkallar 09:00 ile 14:00 arasında hizmet verebilecek.

22 Nisan 2020, Çarşamba 09:24 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İçişleri Bakanlığı, 22 Nisan saat 24.00 ile 26 Nisan saat 24.00 arasında istisnalar hariç 30 büyükşehir ile Zonguldak’ta uygulanacak 4 günlük sokağa çıkma yasağıyla ilgili genelge yayınladı. Cuma günü tutulacak ilk oruçla ramazanın başlayacak olması nedeniyle özel uygulamalara da gidildi. 21 Nisan Salı ve 22 Nisan Çarşamba günleri market ve bakkalların çalışma saatleri 08.00-23.00 olarak belirlendi. Sokağa çıkma yasağının olduğu 23 Nisan Perşembe ve 24 Nisan Cuma günleri ise marketler ve bakkallar 09.00-14.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek. Bu kapsamda vatandaşlar (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş ve altında bulunanlar hariç) zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelliler hariç) ikametlerine en yakın market ve bakkallara gidip gelebilecek.

Ramazan düzenlemesi yapıldı

Aynı saatler arasında marketler ve bakkallar evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabilecek. 25 Nisan Cumartesi ve 26 Nisan Pazar günleri ise marketler ve bakkallar kapalı olacak. Sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde, fırın ve unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri, ayrıca tatlı üretiminin yapıldığı/satıldığı işyerleri açık olacak. 23 Nisan ve 24 Nisan günleri vatandaşların dışarı çıkamadığı saatler ile 25 Nisan ve 26 Nisan günleri, tatlı satış amaçlı işyerleri, sadece evlere/adrese servis şeklinde satış yapabilecek. Ramazan ayı nedeniyle, sokağa çıkma yasağı olan günlerde sadece evlere paket servis şeklinde olmak üzere lokanta ve restoran tarzı işyerleri de açık olacak.

Gazete bayileri açık olacak mı?

Yasak günlerinde ayrıca sağlık alanında çalışanlar ile zorunlu kamu hizmeti veren yerler ile su, gazete ve mutfak tüpü dağıtım şirketleri, hayvan barınakları, hayvan çiftlikleri ve hayvan bakım merkezleri de yasak kapsamı dışında. m Yasak günlerinde ayrıca sağlık alanında çalışanlar ile zorunlu kamu hizmeti veren yerler ile su, gazete ve mutfak tüpü dağıtım şirketleri, hayvan barınakları, hayvan çiftlikleri ve hayvan bakım merkezleri de yasak kapsamı dışında. m Sokağa çıkma kısıtlaması/yasaklamasının olduğu 23- 24 Nisan günleri gazete dağıtımı- satışı, marketler ve bakkallarda yapılabilecek.m 25-26 Nisan günleri ise gazete dağıtımı, sadece gazete şirketlerinin ring halinde çalışacak kendi dağıtım araçları, tespit edilecek içme suyu dağıtım bayileri ve Vefa Sosyal Destek Birimleri aracılığıyla yapılacak. 


İlgili Haberler


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Vaka sayısında tepe noktaya ne zaman geleceğiz? Bilim Kurulu üyesi tarih verdi