4 ilde 'dinleme' operasyonu

4 ilde 'dinleme' operasyonu

Ankara'nın da aralarında bulunduğu 4 ilde "paralel yapı" iddialarına yönelik operasyon başlatıldı. Bazı şüpheliler hakkında yakalama kararı bulunduğu bildirildi. Şu ana kadar Ankara'da 19 kişi gözaltına alındı

20 Ocak 2015, Salı 08:32 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ankara'nın da aralarında bulunduğu 4 ilde "yasa dışı dinleme" iddialarına yönelik operasyon başlatıldı. TİB ve TÜBİTAK mensupları dahil 28 kişi hakkında gözaltı kararı var. Operasyonun Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu, AYM Başkanı Kılıç, Genelkurmay Başkanı Özel ve MGK üyelerine ait kriptolu ve normal telefonların usulsüz dinlendiğinin tespitiyle başladığı belirtildi. Twitter fenomenlerinden Fuat Avni, dün gece attığı tweetlerde bu sabah başlayacak operasyon hakkında bilgiler yazmıştı.

Başkent, bugün Meclis’te yapılacak Yüce Divan olayına kilitlenmişken Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı “dinleme” operasyonu başlattı.

Ankara merkezli operasyonun TİB ile bağlantılı usulsüz dinlemeleri kapsadığı öğrenildi. Operasyonun Ankara merkezli olmak üzere İstanbul, Sakarya ve Kocaeli'nde olduğu belirtildi.

Operasyonda TİB ve TÜBİTAK mensupları dahil hakkında gözaltı kararı olan 28 kişiden 20'sinin gözaltına alındığı öne sürülüyor.  TİB'den 19 kişi Ankara'da gözaltına alındı.

Cumhuriyet savcılığının talimatıyla bu sabah erken saatlerde eş zamanlı başlatılan operasyon kapsamında  bazı adreslerde arama da yapıldığı belirtildi.

Kriptolu telefonların dinlenmesiyle ilgili olduğu ifade edilen operasyon kapsamında, TİB'ten 22, TÜBİTAK'tan 6 kişi hakkında yakalama kararı olduğu kaydedildi.

GÖZALTI KARARI OLAN İSİMLER

Aralarında TÜBİTAK eski Başkan Yardımcısı Hasan Palaz,  TİB Başkan Vekili Osman Nihat Şen ve Bilgi Sistemleri Daire Başkanı İlhan Elieyioğlu'nun bulunduğu toplam 28 kişi yakalama kararı çıkartıldı.

Hakkında gözaltı kararı bulunan isimlerden biri TÜBİTAK eski Başkanı Yardımcısı Hasan Palaz. hurriyet.com.tr’nin edindiği bilgilere göre, Palaz’ın Gebze’deki evinde arama işlemleri yapılıyor. Polislerin 1 saat önce geldiği evde Palaz’ın cep telefonlarına el konulduğu bildirildi.

Hasan Palaz'ın çalışma ekibinde olan İmran Ergüler'in İstanbul'daki evinde de arama işlemleri sürüyor.

DİNLENEN İSİMLER


Operasyonun Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel ile Milli Güvenlik Kurulu üyelerine ait kriptolu ve normal telefonların usulsüz dinlendiğinin tespitiyle ilgili başlatıldığı öğrenildi.       

FUAT AVNİ YAZMIŞTI

Twitter fenomeni Fuat Avni, dün gece attığı tweetlerde TÜBİTAK ve TİB'e bu sabah başlayan operasyonu ve gözaltına alınacak isimleri yazmıştı.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cumhurbaşkanı Erdoğan genelge yayımladı! 2021 yılı boyunca...