4 kadından biri şiddet mağduru

Dünyada 4 kadından birinin şiddete maruz kaldığı belirtildi

30 Ekim 2009, Cuma 17:22
A A
4 kadından biri şiddet mağduru

Türk Hukukçu Kadınlar Derneği tarafından Eskişehir’de ‘Hukuki ve Sosyal Boyutu İle Aile İçi Şiddet’ konulu panel düzenlendi. Panele konuşmacı olarak Uluslararası Hukukçu Kadınlar Federasyonu Başkan Yardımcısı Avukat Ayşe Önen, Türk Hukukçu Kadınlar Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Ayla Atasoy, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Gülten Seber ile Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Jale Nur Süllü katıldı.

Uluslararası Hukukçu Kadınlar Federasyonu Başkan Yardımcısı Avukat Ayşe Önen de dünyadaki her 4 kadından birinin şiddet gördüğünü söyledi.

Şiddetin sadece fiziksel olmadığını ifade eden Önen şunları kaydetti: “Şiddetin anlamı kötü bir davranış şeklidir. Bu kötü davranış aile fertleri arasında olursa buna ‘aile içi şiddet’ denir. Şiddet deyince aklımıza kocasından dayak yiyen kadınlar veya çocuğunu döven anneler geliyor. Şiddet sadece fiziksel olmadığı gibi kimi zaman sözel şiddet, ekonomik şiddet, psikolojik şiddet, cinsel şiddet de var.”

183 İHBAR HATTI


Avukat Ayşe Önen, aile içi şiddete maruz kalan kadınların polise ve jandarmaya başvurabileceklerini veya 183 nolu ‘Şiddet Hattı’nı arayabileceklerini söyledi. Önen, “Eskiden karakolda, ‘Kocandır döver de, sever de. Haydi güle güle’ denilirdi. Ancak artık yardımcı bir tutum izlemeye mecburlar. Mahkeme tarafından kadını en geç 6 ay korumak için kocaya eve yaklaşmama cezası veriyor.

Ayrıca eşyaya zarar vermeme, alkol-uyuşturucu almış olarak eve gitmeyeceksin, silahı varsa teslim etme, tedbir cezası ile koruma kararı veriyor. Tekrar şikayetin olması durumunda ise 3 aydan 6 aya kadar hapis cezası veriliyor.”

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.