4 marka bebek denetiminden kaldı

İstanbul'da satılan bebek ürünleri sıkı denetimden geçti. 4 markanın ürünlerinde sağlığa zararlı maddeler bulundu. Bakanlık, bu ürünler için toplatma kararı verdi

26 Mayıs 2013, Pazar 21:47
A A

İstanbul’da mama önlükleri, alt değiştirme minderleri, banyo malzemeleri incelendi, sağlığa zararlı kimyasal madde olup olmadığına bakıldı.

Bebek ürünleri satış noktalarında yapılan denetimlerde 4 markanın 500 ürününün toplatılmasına karar verildi.

Denetimlerle ilgili açıklama Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'dan geldi.

Yazıcı, yılbaşından beri çocuk ürünlerinde kapsamlı denetimler yürütüldüğünü hatırlattı.

Yazıcı, şubat ayında 471 çocuk giysisinden 66’sının güvensiz bulunduğunu, mart ayında 0-3 yaş 7 farklı marka ayakkabının 6 modelinde, 10 farklı bebek giysisinin ise 4 modelinde yine aynı tespitin yapıldığını söyledi.

Nisan ayında da 62 adet yürüteçten 1 tanesinin ise güvensiz olduğunun tespit edildiğini belirten Bakan Yazıcı, mayıs ayı itibariyle bebek karyolaları ve beşiklerle ilgili denetimlerin devam ettiğini vurguladı.

Yazıcı ayrıca, denetimler sayesinde kırtasiye sektöründe 2 yıl sonunda uygunsuzluk oranının yüzde 54’ten yüzde 24’lere gerilediğini kaydetti.

NTV

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.