4 milyon Euro böyle yandı

Bodrum'da demirli bulunan, Mısırlı bir iş adamına ait 4 milyon Euroluk yatta çıkan yangın bir türlü söndürülemeyince, yat denize batırıldı

16 Eylül 2009, Çarşamba 13:28
A A

Bodrum Halikarnas İskelesi’nde bağlı bulunan yaklaşık 30 metre uzunluğundaki "Dragon Fly" adlı ahşap gulet türü yatta çıkan yangın, ancak yatın batırılmasıyla söndürülebildi. Bodrum Belediyesi itfaiye ekipleri, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Bodrum Deniz Kurtarma ekipleri ve vatandaşların müdahalesine rağmen bir türlü söndürülemeyen 4 milyon Euroluk yat, içine deniz suyu doldurularak batırıldı. 
Mısırlı bir işadamına ait olduğu belirtilen yat, geçen yıl Bodrum Kupası Geleneksel Ahşap Yat Yarışları'nda birinci olmuştu.

ÇEVRECİ ÖNLEM ALINDI
Bodrum Belediyesi Liman İşletme Müdürü İbrahim Arkula, yangında söndürülemediğinden denize batırılan yatın yağ ve mazotunun çevreye yayılmasını önleyici bariyer uyguladıklarını bildirdi. İbrahim Arkula, Malta bayraklı "Dragonfly" adlı ahşap gulet türü yatta çıkan yangının üzüntü verici olduğunu söyledi. Yangın çıkan yatın, söndürülemediği için Bodrum Liman Başkanlığı yetkililerinin gözetiminde içine deniz suyu doldurulup batırıldığını anımsatan Arkula, "Yatın yağ ve mazotunun çevreye yayılmasını önleyici bariyer uyguladık" dedi. 

SİGORTA ŞİRKETİ DEVREDE

Geminin sigorta şirketi ve donatanının, yatın denizden çıkarılması için arayışta olduğunu belirten Arkula, şöyle konuştu: "Sigorta şirketinin getirttiği dalgıçlar, geminin durumunu videoya kaydetti. Yatın kurtarılması için sigorta şirketi, kurtarma firmalarından teklif alıyor. Bugün öğleden sonra sigortanın ve donatanın kararıyla kurtarma şirketlerinden biri,yatı kurtarma ve karaya çekmek için yetkili kılınacak. Şu anda biz o bekleyiş içindeyiz." 

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.