4 yaşındaki çocuğa vergi borcu

Tekirdağ'da 4 yaşındaki Gökalp'e babaannesi 20 dönümlük tarlasını hibe etti. Vergi Dairesi, Gökalp adına 53 TL'lik vergi borcu tebligatı gönderdi

28 Şubat 2010, Pazar 05:00
A A

BELGEDE KONUMU BELLİ

Tekirdağ Malkara’da Nazmiye Kuzucu (60), 4 yaşındaki torunu Gökalp Sadi Kuzucu’ya 20 dönümlük tarlasını geçen Mayıs ayında hibe etti.

Gökalp’in yaşı 18’den küçük olduğu için tarlanın tapusu, velisi olan babası İbrahim Kuzucu adına alındı. Belgede tapunun asıl sahibinin Gökalp Sadi Kuzucu olduğu belirtildi.

Tekirdağ Vergi Dairesi posta yolu ile Gökalp Sadi Kuzucu’nun ailesiyle oturduğu evine 53 TL’lik vergi ödeme emri tebliğ etti.

‘YANLIŞLIK YAPILMIŞ’

Zarfı açan İbrahim Kuzucu, 4 yaşındaki oğluna vergi borcu çıkarıldığını görünce şaşkına döndü. Vergi Dairesi’nin yolunu tutan İbrahim Kuzucu, Gökalp’in 18 yaşından küçük olduğunu söyledi ve oğlunun 53 TL’lik vergi borcunu ödedi.

Avukat Bülent Yılmaz, “Bu gibi durumlarda borç, velinin ismine gönderilir. 4 yaşındaki çocuk bu borçtan sorumlu değildir” dedi. Tekirdağ Vergi Dairesi yetkilileri ise “Ödeme emrinde yanlışlık yapılmış” demekle yetindi.

Ferhat AKGÜN/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.