4 yaşındaki kızına CIA işkencesi yaptı

Joshua Tabor adlı askerin, alfabedeki harfleri ezberleyemeyen 4 yaşındaki kızına, CIA'nın işkence yöntemi “waterboarding” uyguladı

09 Şubat 2010, Salı 05:00
A A
4 yaşındaki kızına CIA işkencesi yaptı

Joshua Tabor (27) adlı askerin, alfabedeki harfleri ezberleyemeyen 4 yaşındaki kızına, CIA’nın (Amerikan Gizli Haber Alma Teşkilatı) işkence yöntemi “waterboarding” (yüzüne su dökerek boğulma hissi verme) uyguladığı öğrenildi. Olay, Washington’da bir üste görevli olan ve komşularıyla kavga eden Tabor’un evini polisin basmasıyla ortaya çıktı.

DOLABA SAKLANDI

Bir dolaba saklanan küçük kızın vücudundaki yaraları gören polisler, bunun nasıl olduğunu sorunca “Babam yaptı” yanıtını aldı. Askerin kız arkadaşı da işkenceyi doğruladı.

Joshua Tabor, alfabeyi okuyamayan kızını, sudan korktuğunu bildiği için bu yöntemle cezalandırmak istediğini söyledi. CIA ajanlarının Guantanamo’daki tutukluları sorgulamak için kullandığı “waterboarding” tekniği Amerika Başkanı Barack Obama tarafından yasaklanmıştı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.