42 yıllık cami mihrabı yanlış diye yıkılacak

Manisa'nın Sarıgöl İlçesi'ne bağlı Emcelli Köyü'nde yaptırılan ve bir süre önce mibrabının yanlış yöne baktığı ortaya çıkan cami, yıkılarak yerine yenisi yapılacak

23 Ekim 2013, Çarşamba 18:22
A A

Sarıgöl İlçesi’ne bağlı Emcelli Köyü’nün camisi 1971 yılında yapıldı. Yıllar sonra caminin mihrabının yanlış yöne baktığı anlaşıldı. İki yıl önce köye atanan imam İbrahim Erden, doğru olan noktaya geçici bir mihrab yaptırılmasını sağladı.

Caminin halıları da yeni mihraba göre düzenlendi. Köye yeni bir cami yapılması için muhtar Muzaffer Demirci çalışma başlattı. Köylülerin de desteğini alan Demirci çalışmalarını tamamladı.

Mevcut caminin yıkılıp yerine yeni caminin yapılacağını belirten Demirci, "Cami hatalı olarak yapılmış. Şimdi köylülerle bu camiyi yıktırıp 300 metrekare üzerine kubbeli yeni bir cami yaptıracağız. Hazırlıklarımızı tamamladık" dedi. İmam Erden ise "Köye atanalı iki yıla yakın oldu. Camimizin içindeki mihrabımız tam kıbleyi göstermiyordu.

Bu nedenle, ilk önce doğru yöne bir, geçici mihrab yaptık. Halılarımızı keserek kıble yönüne döşedik. 42 yıllık camimizde şu an iki mihrabımız var. Önümüzdeki günlerde eski camimiz yıktırılacak, yerine çift katlı kubbeli kıblesi doğru olan camimizi yapacağız" diye konuştu.

Vehbi SARIHAN/SARIGÖL (Manisa) (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.