44'üncü çocuğunu doğurdu! Kocası evi terk etti

Uganda'da yaşayan Mariam Nabatanzi'nin 44 çocuklu hayatı duyanları hayrete düşürüyor. Yumurtalıkları normalden daha büyük olduğu için doğum kontrol yöntemleri önerilmeyen kadını eşi de terk etti!

26 Nisan 2019, Cuma 13:13 Son Güncelleme:
A A

44'üncü çocuğunu 36 yaşında doğuran Mariam Nabatanzi'nin dört üçüz, altı ikiz çocukları bulunuyor. Uganda'da yaşayan rekortmen anne 12 yaşında evlendi.

Uganda'da yaşayan Mariam Nabatanzi dünyanın en çok doğum yapan kadını unvanına sahip. Henüz 39 yaşında olan Mariam Nabatanzi eşinden bugüne kadar 44 çocuk yaptı.

13 yaşında ilk ikiz çocuklarını doğran Mariam Nabatanzi doğumun ardından doktora gitti ve yumurtalıklarının normalden çok daha büyük olduğunu öğrendi.

Doktor, Mariam Nabatanzi'ye doğum kontrol yöntemlerinin sağlık sorunlarına sebep olabileceğini ve bu sebeple bu yöntemleri uygulamaması gerektiğini söyledi.

Mariam Nabatanzi 23 yaşına geldiğinde 25'inci çocuğunu doğurdu ve doğum kontrolü için tekrar doktorun yolunu tuttu.

Fakat Mariam Nabatanzi doktorlardan beklediği cevabı alamadı ve doğurganlığını sürdürmesi tavsiyesinde bulunuldu.

Son olarak 2.5 yıl önce hamile kalan Mariam Nabatanzi bu süreçte bazı sıkıntılar yaşadı. Altıncı ikizlerinden birini kaybeden Mariam Nabatanzi'nin eşi de kendisini terk etti.

Tüm hayatını çocuk bakarak ve çalışarak geçiren Mariam Nabatanzi kuaför, etkinlik görevlisi, alternatif tıp ürünleri satıcılığı, kağıt toplayıcılığı gibi işler yapıyor.

Mariam Nabatanzi'nin en büyük çocupğu Ivan Kaibuka da annesine yardımcı olabilmek için okulunu bıraktı ve çalışmaya başladı. Mariam Nabatanzi'nin anne ve babası da kendisini terk etti.

44 çocuklu anne çocukları için her türlü fedakarlığı yapmaya çalışsa da gıda gibi temel ihtiyaçları karşılamada güçlükler yaşıyor.

Dünya Bankası'nın verilerine göre Uganda'da hane başına ortalam 5.6 çocuk düşüyor.

Hane başına düşen çocuk sayısının yüksek olduğu Uganda'da bile Mariam Nabatanzi'nin sahip olduğu çocuk sayısı normalin çok üzerinde kabul ediliyor.

(Hürriyet)

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (28 Ocak 2020 )