4K tamam, sıra 6K'da...

Bir online video servisi, çözünürlük mucizesi bu filmi abonelerine servis etmeye başladı bile...

10 Ağustos 2013, Cumartesi 18:30
A A
4K tamam, sıra 6K'da...

4K çözünürlüğündeki filmler uzun zamandır merak konusuydu. Bu yüksek çözünürlükle çekilecek filmleri gösterecek 4K çözünürlüklü televizyonların henüz çok yaygınlaşmış olmaması da yapımcıları 4K filmler çekmekten alıkoyuyordu.

Ancak Odemax isimli online video servisi, ilk 4K filmi abonelerine servis etmeye başladı. The Ballad of Danko Jones isimli kısa film, yüksek boyutlarına rağmen, hızlı internet bağlantısına sahip aboneler tarafından rahatlıkla seyredilebiliyor.

4K filmlerin yüksek boyutları nedeniyle online servislerden seyredilmesi için çok yüksek bant genişliği gerekiyor. Şimdilik, dünyanın en hızlı bağlantısına sahip Japonlar bu zevke ulaşabilecek. Japon internet video servisleri, abonelerine 4K filmler ulaştırmak için hazırlıklara başlamış durumdalar.

Ancak 4K filmler henüz ortaya çıkmışken, video endüstrisi şimdi de 6K videoları tartışmaya başladı. 86 fps hızında oynatılan 6.000 x 3.000 çözünürlüğündeki yeni video formatının 4K'ya alternatif olması bekleniyor.

Kaynak: CHIP Online

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.