5-10 metrede çatıştılar

119 teröristin ölü olarak ele geçtiği operasyon sonucunda PKK'nın Kuzey Irak'tan Türkiye'ye geçiş yaptığı yerlerin önemli bir kesimi teröristlerden temizlendi

08 Kasım 2015, Pazar 09:03
A A

Güvenilir kaynaklardan edinilen bilgiye göre, terör örgütü PKK'nın sözde Cilo Eyaleti'nin kilidini oluşturan Doski Vadisi ile güneyindeki bölgeyi kontrol eden İkiyakalar ve Oramar Tepe bölgesindeki teröristleri etkisiz hale getirmek, mağara, sığınak, barınak ve erzak depolarını tahrip etmek, Dağlıca ve Yeşiltaş'ta bulunan üs bölgelerinin ikmal ve intikal yollarını el yapımı patlayıcı bombalardan temizleyip ikmal sürekliliği sağlamak amacıyla 27 Eylül günü dev kapsamlı operasyon için düğmeye basıldı. 40 gün süren ve 119 teröristin ölü olarak ele geçtiği operasyon üç aşamada gerçekleşti.

üç AŞAMALI OPERASYON Operasyonunu ilk aşamasında Doski Vadisi ve civarının PKK'dan temizlenmesi, ikinci aşamada İkiyakalar Dağı bölgesinin kontrol altına alınması, yol araması ve ikmalin yapılması, üçüncü ve son aşamada da Oramar Tepesi ve uzanımının kontrol altına alınması planlandı.

SIZMA HAREKÂTI Operasyon boyunca İnsansız Hava Araçları (İHA) ve İnsanlı Keşif Uçakları (İKU) aracılığıyla sürekli keşif gözetleme yapıldı ve teröristlere ait mağara, barınak, sığınak ve mevziler tespit edildi. Hazırlanan hedef listeleriyle Oramar Tepesi ve civarı, yoğun şekilde hava kuvvetleri, topçu ve havan birliklerinden oluşan ateş destek vasıtalarıyla ateş altına alındı. Dağ ve Komando Tugay birliklerince Oramar Tepesi'nin 500 metre yakınına kadar birlik sızdırıldı. İlerleyen günlerde PKK'lılar ile Mehmetçik mevzileri arasındaki mesafe 160 metreye kadar düştü, 5 - 10 metre mesafeden el bombalarının kullanıldığı temaslar yaşandı. Bölgede sıkışan teröristler tarafından sık sık el bombalarıyla saldırılar düzenlenirken, Mehmetçik çok sayıda teröristi etkisiz hale getirdi.

KARAYILAN GRUBU VURULDU Murat Karayılan'ın Kuzey Irak'ta Zap Kampı'na gelerek 18 Ekim'de bölgedeki teröristlere telsizle talimat vermesinin ardından PKK'lıları kurtarmak amacıyla Kuzey Irak'tan bölgeye gönderilen takviye teröristler İHA ve İKU ile yapılan keşif-gözetlemelerde tespit edildi. Teröristler Türk savaş uçuklarınca bölgeye ulaşamadan etkisiz hale getirildi.

BöLGE TEMİZLENDİ 40 günlük operasyon sonucunda PKK'nın Kuzey Irak'tan Türkiye'ye geçiş yaptığı yerlerin önemli bir kesimi teröristlerden temizlendi. Aynı şekilde örgütün, Türkiye'de gerçekleştirdiği saldırılardan sonra güvenli kaçış yolu olarak kullandığı, kırsal ile şehir bağlantısını tesis ettiği, özellikle Yüksekova ve Şemdinli ilçelerine yönelik eylemlerinde kullandığı, üslenme bölgesi, eleman temin noktası, sözde yargılama alanı olarak kullandığı, PKK üzerinde psikolojik etkisi çok yüksek olan İkiyakalar, Doski Vadisi ve Oramar Tepesi bölgeleri de teröristlerden arındırıldı. Askeri kaynaklar bu dev operasyonda elde edilen büyük başarıya rağmen PKK'ya yönelik operasyonların aralıksız süreceği bilgisini verdiler.

KOMUTAN GöSTERDİ MEHMETçİK VURDU Operasyon boyunca, İnsansız Hava Araçları ve İnsanlı Keşif Uçakları ile gözetleme yapıldı ve teröristlere ait mağara, barınak, sığınak ve mevziler saptandı. Oramar Tepe Bölgesi ve civarı yoğun bir şekilde ateş altına alındı. Belirlenen hedefler komutanların gözetiminde Mehmetçik tarafından tek tek yerle bir edildi.

çAYLAR SUR'DAN Diyarbakır'ın Sur ilçesinde terör örgütü PKK'ya yönelik operasyon düzenlendi. İl Emniyet Müdürlüğü'nce, merkez Sur ilçesinin Fatihpaşa, Dabanoğlu ve Hasırlı mahallelerinde terör örgütü mensuplarınca kazılan hendeklerin kapatılması, kurulan barikatların kaldırılması ve teröristlerin etkisiz hale getirilmesi için operasyon yapıldı. Vatandaşlar operasyona katılan polislere çay ikram ettiler. (Hürriyet) Haberin videosu için tıklayınız

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Antalya'da YÖK protestosuna polis müdahalesi