5 maddede Thomas Cook krizi

Dünyanın en büyük tur operatörü olan 178 yıllık şirket Thomas Cook’un iflasının yankıları devam ediyor. Batan şirketin Türkiye dahil birçok ülkede misafiri bulunuyor. Şu anda tatilde olan Thomas Cook mağduru turist sayısı 150 bini İngiliz olmak üzere 600 bin. Türkiye’de ise iflastan etkilenen şirketin 21 bin 33 turisti bulunuyor.

25 Eylül 2019, Çarşamba 16:54 Son Güncelleme:
A A
Türkiye'den yardım teklifi

Türkiye'den yardım teklifi

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 21 bin 33 turistin ülkelerine güvenli şekilde dönmeleri için operasyonlarını sürdürüyor. Şu ana kadar 4 binden fazla İngiliz turist ülkesine sorunsuz döndü.

İngiliz basınında yer alan haberlere göre; İspanyol ve Türk hükümetlerinin, şirketin batışının turizme vereceği hasarı kısıtlamak için şirkete yatırım yapmaya istekli davrandığı belirtildi.

Buna göre; Türk hükümeti ve Madrid yönetiminden destek alan İspanyol otelcilerin yardımıyla, 200 milyon sterlinlik kaynak sağlanması konuşuldu. Ancak kurtarma planı, İngiltere hükümetinin anlaşmaya mali garanti vermeyi reddetmesi üzerine çöktü. 

İşte 5 madde krizin detayları:

İşte 5 madde krizin detayları:


1- Neden iflas etti?

2.1 milyar dolarlık borcunu yönetemeyince resmen battı. İngiliz hükümeti de kurtarma planına onay vermedi. Şirketin tasfiye sürecini yönetmek üzere bir kayyum atandı.

2- İngiliz hükümeti neden destek vermedi?

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İngiliz hükümetinden talep edilen desteğin vergi mükellefleri için büyük para olduğunu belirterek, “Bu durum şirketlerin karşılaştıkları zorluklar karşısında ileride ahlaki bir sorun yarabilir” dedi. Dün, İngiliz hükümeti, ünlü turizm şirketinin iflasında yöneticilerin rolünün incelenmesi için soruşturma talimatı verdi.

3- Bizi nasıl etkiler?

Thomas Cook aracılığıyla Türkiye’ye yılda 700 bin turist geliyordu. Bu durumda şirketten alacağı olan çok sayıda Türk işletmenin zor duruma düşeceği ifade ediliyor. Bunun için Türk hükümeti 50 milyon euro’luk kredi destek paketini hazırlıyor.

4- Sektör ne diyor?

Sektör temsilcileri Türkiye turizminin sadece bu sezonda değil, önümüzdeki sezonda da etkilenebileceğine işaret ediyor.

5- Müşteriler neler yaşadı?

Dünyanın farklı ülkelerinde bulunan 150 bin İngiliz turisti geri getirme operasyonunda pazartesi günü tam bir kaos yaşandı. İspanya, Yunanistan ve Meksika gibi ülkelerde havalimanına akın eden İngilizler büyük panik yaşadı.

Alman turistler Tunus’ta ücret ödenmeyeceği gerekçesiyle otelde rehin tutuldu. - Posta Gazetesi

Sıradaki haber yükleniyor...