5 metrekarelik camiye 25 metrelik minare

İlginç mimari örnekleri ile bilinen Rize'nin Derepazarı ilçesinde kadın ve erkekler için 5'er metrekarelik mescit inşa ettiren Cemal Sirkeci (76), toplam 6 kişinin namaz kılabileceği mescit binasının yanına 25 metrelik minare yaptırdı

23 Ekim 2013, Çarşamba 12:42
A A

Fıçıtaşı Mahallesi Kendirli Beldesi grup yolu üzerindeki ilginç yapı, Hacı Cemal Sirkeci Vakfı adına inşa ettirildi. Kadın ve erkekler için 5’er metrekarelik iki mescitin yanına 25 metre yüksekliğinde minare yapıldı. Mescitin yanındaki şadırvan ile arkasındaki tuvaletler için de yaklaşık 1 kilometre boyunca döşenen borularla su getirildi.

Kurulan elektronik sistemle, ezan vakitlerinde Türkiye’nin ünlü imam hatiplerinden İsmail Coşar’ın kasetinden ezan okutuluyor. Mescit yanına monte edilen minare boyundaki bir direğe de Türk bayrağı asıldı.

Bir çok köye ulaşımın sağlandığı yol üzerine yapılan tesiste insanların hem dinlendiğini hem de ibadetlerini yaptığını belirten işadamı Cemal Sirkeci, " İnsanlar geliyor, ziyaret edip memnun ayrılıyor. Böyle hayırlı bir işe vesile olduğumuz için mutlu oluyoruz" dedi. 

Muhammet KAÇAR/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.