5. sınıfların yeni müfredatı belli oldu

Ortaokul 5. sınıflar için yeni müfredat belli oldu. Pilot uygulamaya 2016 Eylül ayında başlanacak

21 Nisan 2015, Salı 14:07
A A

Milli Eğitim Bakanlığı'nın, Ortaokul 5'inci sınıfların, yabancı dil hazırlık sınıfına dönüştürülmesi yönünde bir çalışma yaptığı öne sürülmüştü. Ancak bakanlık bu iddiaları yalanlamışltı. Ortaokul 5'inci sınıflarda, yabancı dil eğitimine ağırlık veren müfredat üzerinde çalışan bakanlık yeni müfredatı açıkladı.

HAFTADA 18 SAAT İNGİLİZCE

CNN Türk'te yer alan habere göre haftada 18 saat İngilizce, 4-6 saat spor kültür dersi verilecek.

İngilizce dersi gramer ağırlıklı olmayacak.

İngilizce okuma yazma yüzde 40, dinleme ve konuşma ise yüzde 60 olacak. 

6-8 saat Türkçe dersi verilecek.

6-8 saat Matematik ve Fen dersleri verilecek.

DETAYLARI TEMEL EĞİTİM MÜDÜRÜ AÇIKLADI

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Funda Kocabıyık, 5. sınıflarda yabancı dil ağırlıklı müfredatın pilot uygulamasına 2016 yılının Eylül ayında başlanacağını bildirdi. Kocabıyık, 5. sınıflara yönelik İngilizce ağırlıklı müfredat çalışmalarına ilişkin, AA muhabirinin sorularını yanıtladı. 5. sınıfın, ilkokuldan ortaokula geçiş dönemi olduğunu hatırlatan Kocabıyık, bu dönemde çocukların, pedagojik olarak eğitime yeni ısındığını, ancak ortaokula geçişle birlikte farklı öğretmenler, farklı ders grupları, daha yoğun bir müfredat ve akademik bir eğitimle karşılaştıklarını belirtti.

Kocabıyık, bu durumun 5. sınıfın, uyum sınıfı olması zorunluluğunu ortaya çıkardığını dile getirerek, bu kapsamda yeni bir düzenleme yapmayı planladıklarını söyledi. Düzenlemeyle, 5. sınıfta yabancı dil öğretiminin yanı sıra öğrencilerin farkındalık düzeylerini de arttırmayı hedeflediklerine işaret eden Kocabıyık, 5. sınıf öğrencilerinin, yeteneklerinin, neleri sevdiklerinin ve hangi mesleğe ilgi duyduklarının farkına varmasını istediklerini dile getirdi.

Hazırlanacak müfredatta İngilizce’nin yanı sıra fen ve bilim uygulamaları ile Türkçe dersinin de bulunacağını bildiren Kocabıyık, Türkçe dersi müfredatının, çocukların, dil hakimiyetlerinin arttırılması, okuduğunu anlaması, analiz, sentez ve yorum kabiliyetlerinin yükseltilmesini sağlayacak şekilde hazırlanacağını belirtti. Kocabıyık, bunların dışında "sanat ve spor uygulamaları" derslerinin de bulunacağını kaydederek, esnek bir program uygulamayı düşündüklerinin altını çizdi. Bu kapsamda yeni bir müfredat hazırlanacağını hatırlatan Kocabıyık, şunları kaydetti:

16-20 SAAT İNGİLİZCE

"Bizim planladığımız sisteme yönelik yeni bir müfredat hazırlanacak. Henüz daha 5. sınıfların müfredatının felsefesini hazırlıyoruz. Şu anda planladığımız bunlar. Hedefimiz yabancı dil eğitiminin haftalık 16 saatle 20 saat arasında olması. 6-8 saat matematik, bilim ve fen uygulamaları, 6-8 saat Türk dili uygulamaları, 4-6 saat arasında da spor, sanat uygulamaları gibi bir planlamamız var. Fakat bu saatler biraz aşağı, biraz yukarı olabilir. 5. sınıflarda yabancı dil ağırlıklı eğitim müfredatı, Eylül 2016’ya yetişir. Önce pilot uygulamalarla başlayacağız. Pilot uygulamayı bir yıl boyunca yürütüp bunun gerçekten yürüyüp yürümediğini ve sonuçlarını gözlemleyeceğiz. Sonuçlara göre, sistemi belki yeniden güncelleyerek yavaş yavaş yaygınlaştırmayı düşünüyoruz. İyi kurgulanırsa çok iyi bir sistem. Yavaş yavaş, pişire pişire bu sistemi iyi kurgulayacağımızı düşünüyoruz. Bu konuda çok istekliyiz."

ÖĞRETMEN İSTİHDAMI

Kocabıyık, pilot çalışma kapsamında mevcut öğretmenlerin yeterli olduğunu ancak program yaygınlaştırıldığında daha fazla İngilizce öğretmenine ihtiyaç duyulursa, buna ilişkin de alımın yapılabileceğini söyledi. Mevcut İngilizce eğitim müfredatının da yenileneceğine işaret eden Kocabıyık, gramer ağırlıklı değil, okuma, dinleme ve konuşma ağırlıklı bir program hazırlanacağını bildirdi.

"15 yaşına kadar yabancı dili öğretmeniz lazım"

Uygulamaya yönelik bir program ve müfredat hazırlamayı düşündüklerinin vurgulayan Kocabıyık, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kritik dönem hipotezine göre, çocuklar 15 yaşına kadar kendi anadillerinin dışında bir yabancı dili öğrendiklerinde, bu dili kendi anadili gibi öğreniyorlar. Bu yaşa kadar öğrendikleri 2. dille düşünebiliyorlar, analiz, sentez yapabiliyorlar, aksansız konuşabiliyorlar. Yani öğrendikleri dile hakim oluyorlar. Ancak 15 yaşından sonra öğreniyorsa, öğrendiği dil onun için yabancı dil. Kafasında sürekli çevirmesi gerekiyor ve o dile hakim olamıyor. İyi iletişim kurabiliyor ama dille ilgili bilimsel çalışma yapmakta zorluk çekiyor. Bu kurama göre, 15 yaşına kadar yabancı dili öğretmeniz lazım. Biz de o yüzden 5. sınıfı seçtik. Hem kritik dönem hipotezine hem de 5. sınıfın bizim eğitim sistemimizde bir geçiş dönemi olması itibarıyla özellikle bu sınıfta yapalım istedik. Bakanlık olarak, 5. sınıfın sadece çocuklara yabancı dil öğreteceğimiz bir hazırlık sınıfı gibi algılanmasını istemiyoruz. Bizim için çocukların kendi farkındalıklarına varabilecekleri bir dönem. Çocuğun kendini keşfetmesini sağlayacağız."

Kocabıyık, ayrıca 5. sınıf ders kazanımlarını diğer sınıflara yayacaklarına işaret ederek, "5. sınıfta hem İngilizce hem de diğer dersler için yeni müfredat yapacağız. Yeni program yapılacak. İngilizce, bilim, fen matematik uygulamaları için ayrı, Türkçe, sanat, spor için ayrı müfredat yapılacak. Bu durumda 6, 7 ve 8. sınıflarda çok büyük değişiklikler olmayacak. Ancak bu sınıflar için de müfredatta güncelleme yapılacak" ifadelerini kullandı.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.