5 yıldır kaynıyordu şimdi akmaya başladı

Dünyanın en büyük lav denizi olarak gösterilen ve 5 yıldır içten içe kaynamaya başlayan Kilauea Dağı üzerindeki volkan dün akşamdan itibaren taşmaya başladı

30 Nisan 2015, Perşembe 15:39
A A

ABD'nin Büyük Okyanus adalarından oluşan Hawaii eyaletindeki Big Island'ın güneyinde bulunan yanardağlarda son 5 yıldır hareketlilik yaşanıyordu. Dünyanın en büyük lav denizi olarak gösterilen ve 5 yıldır içten içe kaynamaya başlayan Kilauea Dağı üzerindeki volkan dün akşamdan itibaren taşmaya başladı.

2012 yılında dağın içerisinde 30 metre derinlikte içten içe kaynayan lav denizinin ne zaman taşacağı bilim insanları tarafından merakla bekleniyordu.

Kilauea Dağı üzerindeki lav denizi, bilim insanlarının bu merakını giderdi ve dün akşam akmaya başladı. 1100 derece sıcaklığa sahip olan lavlar yerleşim bölgelerini tehdit etmiyor.

Dünyanın en büyük lav denizine sahip olan Kilauea Dağı'ndaki volkan 160 metre genişliğindeki bir bacada fokurduyor

Big Island'ın güneyindeki yanardağlar heran faaliyete geçme potansiyeli taşıyor. Bu nedenle yanardağların çevresinde yerleşime izin verilmiyor.

Hawaii'nin inşaat malzemesini de bu dağlardan getirilen kraterler oluşturuluyor. 6800 metre yüksekliğindeki Kilauea Dağı'nın 200 bin yıl önce okyanus üzerinde oluştuğu tahmin ediliyor.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.