50 yaşında gerçeği öğrendi! Organları ters taraftaymış

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Dursun Odabaş Tıp Merkezi'nde ilk defa organları ters tarafta olan Zeydin Şimşek'in ERCP yöntemiyle safra kesesinden taş çıkartıldı

27 Temmuz 2017, Perşembe 12:43
A A
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Gastroenteroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Cumhur Dülger; hastanın kalbi, dalağı ve safra kesesinin solda olduğunu söyledi. Dülger, “Situs İnversus Totalis olarak bilinen tüm vücutta organlarının yer değiştirmesi olayı doğuştan gelen bir hastalıktır. Bu hastalarda cerrahi ve endoskopik girişimler çok zor olmaktadır. Kliniğimizde ilk defa Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da Situs İnversus Totalis yani vücuttaki organların total olarak yer değiştirmesinden muzdarip bir hastamıza, zaten normali zor olan ERCP işlemini başarıyla yaptık” dedi.

ERCP, safra yolları ve pankreas kanalındaki hastalıkların tanı ve tedavisi amacıyla endoskopi ve röntgenin birlikte kullanıldığı bir yöntem.

50 YAŞINDA ÖĞRENDİ

Zeydin Şimşek ise 50 yaşına kadar organlarının ters tarafta olduğundan habersiz olduğunu ifade ederek “50 yaşına kadar ben herhangi bir hastalık yaşamadım. 50 yaşındayken safra kesemde taş olduğu için beni Ankara’ya sevk ettiler. Orada organlarımın olması gereken yerlerde olmadığı ortaya çıktı. Ben o yaşa kadar hiç fark etmedin, askerde de bir şey söylemediler” ifadelerini kullandı.

Kalbinin sağ tarafta, safra kesesi ve dalağının ise solda olduğunu ifade eden Şimşek, “Diğer organlarımın da yeri değişiktir. Kalbimle ilgili bir sıkıntı yaşamadım. 50 yaşına kadar da ciddi bir hastalık geçirmedim. 50 yaşında bu rahatsızlığım ortaya çıkınca organlarımın farklı yerlerde olduğunu fark ettim. Şimdi 58 yaşındayım, burada geçirdiğim ameliyattan sonra oldukça iyiyim” şeklinde konuştu.
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.