500 'çocuk kalbi' bu şenlikte buluştu

Türk Kalp Vakfı tarafından 7-13 Nisan 2014 tarihlerinde gerçekleştirilen ve Acıbadem Fulya Hastanesi'nin katkıda bulunduğu 26. Kalp Haftası etkinlikleri önceki gün tamamlandı. Etkinlikler 'Sağlıklı Çocuk Şenliği' ile son buldu

15 Nisan 2014, Salı 14:23
A A

Türk Kalp Vakfı 26. Kalp Haftası programının resmi açılışı ve halka açık sağlık konferansı 7 Nisan 2014 günü Barbaros Point Otel’de gerçekleştirildi. Konferans kapsamında Acıbadem Fulya Hastanesi Spor Hekimi – Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Tolga Aydoğ, kalp sağlığı açısından hareketli yaşam ve düzenli egzersizin önemine değindi.

Özellikle kadınlarda egzersizin önemi konusunda önemli bilgiler veren Prof. Dr. Aydoğ, hareketsiz bir yaşamın kalp hastalıkları açısından sigaradan bile daha zararlı olduğunu belirtti.

Konferansta çok önemli bilgiler veren Prof. Dr. Aydoğ, egzersizin kalp açısından birincil önlem olduğunu belirterek “Yaş ve kilo ayrımı yapmadan herkesin kendine uygun bir egzersiz belirleyerek bu egzersizi yaşam biçimi haline getirmesi gerekiyor. Yapılan araştırmalar ortaya koyuyor ki hareketsiz bir hayat kalp hastalıkları açısından en önemli risk faktörü. Özellikle oturarak çalışanlar ani kalp krizi açısından daha yüksek risk altında” açıklamasında bulundu.

500 ÇOCUĞA EĞİTİM VERİLDİ

Resmi açılış sonrasında Acıbadem Fulya Hastanesi hocaları çeşitli ilçelerdeki Doğa Kolejlerinde sağlık seminerleri düzenledi. 8 Nisan 2014 tarihinde Şişli Doğa Koleji’ndeki seminere konuşmacı olarak katılan Acıbadem Fulya Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Selda Özçırpıcı, çocuk sağlığında hareketli yaşamın önemine yönelik bilgiler verdi.

Özellikle son yıllarda çocukların hareketsiz bir yaşama daha çok yöneldiğine dikkat çeken Prof. Dr. Özçırpıcı, düzenli spor yapmayan çocuklarda önemli sağlık sorunlarının gözlenebildiğine dikkat çekti. 9 Nisan 2014 tarihinde Acıbadem Doğa Koleji’ndeki etkinlik kapsamında konuşmacı olarak yer alan Acıbadem Fulya Hastanesi Klinik Psikolog Nuray Sarp, kalp ve kişilik ilişkisi üzerine çocukları bilgilendi.

Psikolog Sarp, özellikle belirgin 2 kişilik tipinin birinde insanların daha sakin yapıda olduğunu, diğerinde ise daha stresli ve aceleci yapıda olduğunu belirterek bu farkın dolaylı olarak kalp sağlığını da etkilediğine dikkat çekti.

Seminerlerin üçüncü gününde Acıbadem Fulya Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Hande Seven, Çamlıca Doğa Koleji’nde seminer verdi. Dyt. Seven, çocuklara sağlıklı beslenme konusunda önemli bilgiler verirken, besin değeri yüksek gıdaların kontrollü ve bilinçli bir şekilde tüketilmesi gerektiği konusunda çocukları uyardı.

Doğa Koleji’nde düzenlenen sağlık seminerlerinin son günüde Sarıyer Doğa Koleji’nde Acıbadem Fulya Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Arzu Özgeneci Öngün, hijyenin kalp sağlığındaki önemine değindi. Sağlıklı bir hayatın ilk koşullarından birinin hijyen kurallarına uymak olduğuna dikkat çeken Dr. Özgeneci Özgün mikroplardan kaçınma yolları konusunda çocukları bilgilendirdi. Toplamda 500’e yakın çocuğun katılımı ile gerçekleşen seminerler boyunca Acıbadem Fulya Hastanesi Enfeksiyon Hemşiresi Sena Demir de el yıkama konusunda kısa eğitimler verdi.

'SAĞLIKLI ÇOCUK ŞENLİĞİ' DÜZENLENDİ

Türk Kalp Vakfı’nın düzenlediği ve Acıbadem Fulya Hastanesi’nin katkılarıyla gerçekleyen 26. Kalp Haftası etkinlikleri 12 Nisan günü düzenlenen “Sağlıklı Çocuk Şenliği” ile son buldu.

Sarıyer Doğa Koleji’nde gerçekleyen ve öğrencilerin aileleriyle birlikte katıldıkları etkinlik kapsamında, ödüllü mini spor karşılaşmaları düzenlendi. Çocukların basketbol, denge, futbol gibi alanlarda yeteneklerini sergiledikleri spor etkinlikleri sonrasında Acıbadem Fulya Hastanesi uzmanları tarafından yağ ve tansiyon ölçümleri yapıldı ve çocuklarla aileleri, fiziksel değerleri konusunda bilgi aldı.

Gün boyu süren etkinlikler kapsamında, çocuklar ve aileler hem eğlendi hem de birlikte doyasıya spor yapma fırsatı buldular.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.