500 milyon dolarlık meyve suyu yatırımı

Brezilyalı narenciye üreticisi ve işleyicisi Sucocitrico Cutrale, Anadolu Grubu-Özgörkey ortaklığı ile Türkiye'ye geliyor

24 Ekim 2009, Cumartesi 05:00
A A

DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ

Dünyanın en büyük narenciye üreticisi ve işleyicisi Brezilyalı ‘Sucocitrico Cutrale’ iddialı bir projeyle Türkiye’ye geliyor. Cutrale’nin Türkiye’ye girişi, Coca-Cola’nın Türkiye’deki şişeleme şirketinin ortağı Anadolu Grubu ve Özgörkey Grubu ile birlikte oldu. Sucocitrico Cutrale, Türkiye pazarına doğrudan ürünlerini sokmak yerine, ortakları ile birlikte meyve suyu konsantresi alanında üretimi ve çekirdekli meyve yetiştiriciliğini de kapsayan çok büyük bir projeye soyundu.

10 MİLYON AĞAÇ DİKİLECEK

Proje kapsamında Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde 200 bin dönümlük arazide 10 milyon çekirdekli meyve ağacı yetiştirilecek. Edinilen bilgiye göne proje için 10 yılda 500 milyon dolar yatırım yapılacak. Proje kapsamında İtalya ve İspanya’dan getirilen şeftali ve vişne fideleri dikilerek, teste başlandı. Anadolu Grubu Başkanı Tuncay Özilhan, Türkiye’de planlı meyve tarımını başlatacak bu projenin çok büyük istihdam da yaratacak olması nedeniyle ‘emsalsiz’ olduğunu söyledi.

26 MİLYAR DOLARLIK İMZA

Bu iddialı projenin ilk adımını Brezilyalı Cutrale’nin sahip olduğu Burlingtown LLP ve Anadolu Grubu’na ait Anadolu Efes’in, Armağan ve Cemal Özgörkey kardeşlere ait Etap Tarım ve Gıda’ya ortak olması oluşturdu. Cutrale ve Anadolu Grubu, Özgörkeylerin İzmir merkezli meyve suyu konstantresi üreten bu firmanın üçte iki hissesini yaklaşık 25.4 milyon dolara satın aldı. Satın alma sonrası üç ortağın (Anadolu Grubu, Cutrale ve Özgörkey Grubu) şirkette yüzde 33.3’er hissesi oldu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.