500 yıllık mevlevihane restorasyon bekliyor

Dulkadirli Beyi Alaüddevle tarafından 1510 yılında dergah olarak kurulan ve daha sonra Mevlevihane’ye dönüştürülen ‘Yum Baba’ zaviyesi restorasyon bekliyor. Kahramanmaraş'ın Dulkadiroğlu ilçesinde yer alan tarihi mekan, Türkiye’de geçmişten günümüze kalan 30 Mevlevihane’den biri olma özelliği taşıyor

21 Temmuz 2018, Cumartesi 11:26 Son Güncelleme: 21 Temmuz 2018, Cumartesi 11:28
A A

Mevlevihanenin cumhuriyet döneminde çeşitli tahribatlar yaşadığını söyleyen Araştırmacı Tarihçi Ali Avgın, kent merkezindeki yerin yeniden eskisi gibi kültürel alanda hizmet vermesini istedi.

Ali Avgın, "Burada türbeden başka hiçbir iz kalmasa da elimizde 1510 tarihli Alaüddevle Bey vakfiyesi var. Maraş Mevlevihane kent merkezinde çarşının tam ortasında yer alıyor. Bin metrekarelik alan 1510 tarihinden günümüze kadar gelmiş. Ancak 1915 Fransızların Kahramanmaraş’ı işgali sırasında yakılmıştır.

1940 yılında dönemin idarecileri, tarihi bir niteliği olmadığı düşüncesiyle açık artırmayla satılmıştır. Bir dönem köy garajı olarak kullanılmış. 1965 yılındaysa manifaturacılar çarşısına dönüştürülmüş. Burası Mevlana Celaleddin Rumi tarafından kurulan bir tasavvuf okuludur. Buralar tarih boyunca ülke coğrafyamızda tıpkı güzel sanatlar okulu gibi hizmet vermiş. Bir nevi vatandaşlarımız tasavvufi olarak faydalanmış. Buranın yeniden bir Mevlevihane yapılmasını istiyoruz" diye konuştu.


SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.