5000 yıl önce bebekleri beslemek için biberon ve inek sütü kullanıldı

Bristol Üniversitesi'nden Biyomoleküler Arkeolog Julie Dunne ve ekibinin bulduğu kalıntılar 5000 yıl önce bebeklerin nasıl beslendiğini ortaya koyuyor. Beslenme kapları ya da modern deyimiyle biberonlar tarih öncesinde de ebeveynlerin bebeklerini beslemek için kullandığı araçlardandı.

06 Aralık 2019, Cuma 12:21 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Eski çağlarda çocuklar gözardı edildi

Eski çağlarda çocuklar gözardı edildi

Bebekleri beslemek evrensel bir insan pratiği. Bu nedenle arkeologların, tarih öncesi toplumlardaki bebeklerin ve küçük çocukların annelerin sütü harici ne tükettiği çok az bilinen ve gizemi çözülemeyen şeylerden biri. Bu oldukça şaşırtıcı gelebilir. Bristol Üniversitesi'nden Biyomoleküler Arkeolog Julie Dunne, “Eski çağlarda çocuklar gözardı edildi” diyor ve “Bebeklerin nasıl ve neyle beslendiklerine dair doğrudan bir kanıtımız yok.” diye de ekliyor. 


 Hayvansal süt kalıntısı tespit edildi

Hayvansal süt kalıntısı tespit edildi

Amerika Arkeoloji Enstitüsü'nün internet sitesinde yer alan haberine göre tarih öncesi çocukların mezarları nadir olduğundan, ne yediklerini belirlemek için test edilecek nispeten az kalıntı var. 

Dunne ve ekibi, yetersiz iskelet kanıtlarını desteklemek için, Almanya'daki iki bölgede bebeklerin mezarlarında bulunan üç ağızlı beslenme kaplarından artık örneklerini aldı. Bu biberon da diyebileceğimiz beslenme kaplarının çocuklarla birlikte gömüldüklerini tespit ettiler. Bu kaplar biberonların tarih öncesi karşılığı olarak kabul edildi. 

Dunne'nin araştırması, hayvansal süt kalıntısının tespiti ve tarih öncesine ait pek çok benzer örneklerinin bulunduğu bu kapların işlevinin tanımlanması açısından önemli sonuçlara sahip. 

Araştırmaya göre, tarih öncesinde bir avcı toplayıcısından pastoral bir yaşam tarzına geçiş sürecinde, hayvan sütünden beslenmenin de artmasını sağladı. Çok fazla çocuğu beslemek için boş zaman vardı bu da büyük bir nüfus patlamasıyla sonuçlandı. 

Dunne, “Bu şişelerden şehirlerin büyümesine ve bugün yaşadığımız şekle doğrudan bir bağlantı kurabilirsiniz” diyor. Onun için, çalışma aynı zamanda bilimin ötesine geçti. Dunne “Bu proje bana gerçek bir sevgi duygusu verdi. Bu şişeleri çocuklarını beslemek için kullanan insanlarla böyle bir bağlantı hissettim.” diyor. 

Çocuklarını eğlendirmek için tasarlanmış gibiler

Çocuklarını eğlendirmek için tasarlanmış gibiler

#olayıngecmisi

Almanya Bavyera’da M.Ö. 1200’den kalma 3 bebek mezarında yapılan kazılarda dünyanın en eski biberonları bulundu. 3 bin 200 yıllık biberonların ikisinde inek ya da keçi sütü, diğerinde anne sütü olduğu tespit edildi. Bu keşif, o dönemde de bebekler için biberon kullanıldığını ortaya çıkardı.

Arkeologlar, bu nesnelerin bebekleri beslemek için kullanıldığını, ancak hasta veya yaşlıyı beslediklerini de ileri sürdüler. 

Bukeşif atalarımızın hem alet edavat yapma/kullanmadaki başarısını hem de çocukların binlerce yıldır aynı şekilde büyüdüğünü gösteriyor. 

Bu dönemdeki çocuk iskeletlerinin analizi, bebeklere yaklaşık altı ayda ek gıdaların verildiğini ve sütten kesmenin iki ila üç yaşları arasında tamamlandığını gösteriyor. Bu şişeler çoğu zaman eski yerleşim bölgelerinin kazı bölgelerinde rastgele bulunan buluntulardır.

Buluntular oldukça küçük ve içinden sıvının dökülebileceği veya emilebileceği bir ağzı var. Ebeveynlerin çocuklarını eğlendirmek için biberonların ayakları ve başları olan efsanevi hayvanlar şeklinde yapıldığı görülüyor. 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Yenidoğan bebekler hakkında bilmediğiniz 10 şey