530 yıllık köy haritadan silinecek

Bursa'nın Büyükorhan ilçesine bağlı ve 530 yıllık geçmişi olan Tekerler Köyü, yoğun göç verdiği için haritadan silinme noktasına geldi

23 Ekim 2013, Çarşamba 11:13
A A

Bursa’nın dağ yöresi olarak bilinen 4 ilçesinden biri olan Büyükorhan, Türkiye’deki 957 ilçe arasında gelişmişlik açısından 717’nci sırada yer alıyor.

Bursa’ya 90 kilometrelik uzaklıkta bulunan ilçede 3 bin kişi yaşıyor. Büyükorhan’a bağlı 37 köyden yüzde 90’ı fakirlikle mücadele ederken, sanayinin olmadığı ilçede yaşayanlar, geçimlerini hayvancılık ve tarımdan sağlamaya çalışıyor.

EKONOMİK SIKINTI GÖÇ ETTİRDİ

Son 5 yıl içerisinde ekonomik sıkıntılar, en fazla Büyükorhan ilçesinde yaşayanları etkiledi. Geçim sıkıntısı çeken aileler yıllardır yaşadıkları köylerden göç etmek zorunda kaldı. Bunun örneklerinden biri de Tekerler Köyü. Yaklaşık 7 yıl önce 45 haneli olan ve 400 kişinin yaşadığı Tekerler Köyü’nde artık 8 hanede toplam 37 kişi kalıyor.

'HAYALET KÖY'

Büyükorhan ilçesine 22 kilometre uzaklıkta bulunan Tekerler’de okul ve  sağlık ocağı bulunmuyor. Çocuk seslerinin duyulmadığı köyün sakinleri sadece yaşlılar.

Tekerler’in kaderinin, iki kilometre uzaklıkta bulunan ve köy imamının da ayrılmasıyla ’hayalet köy’ olarak adlandırılan Çökene’ye benzemesinden korktuklarını belirten köy sakinleri, kendilerinden sonra köyün yok olacağından endişe ediyor.

DHA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.