6 adımda burun estetiği

Burun ameliyatları, estetik operasyonlar içerisinde dünyada birinci sırayı kaptırmıyor. Türkiye'de de ilk sırada yer alan burun ameliyatları hakkında merak edilenleri Dr. Öğr. Üyesi Denizhan Dizdar anlattı

19 Kasım 2018, Pazartesi 15:45 Son Güncelleme:
A A
6 adımda burun estetiği

İşte aşama aşama rinoplasti yani burun estetiği ameliyatı:

ADIM 1: ANESTEZİ

Cerrahi prosedür sırasında konforunuz için çeşitli ilaçlar uygulanır. Genellikle genel anestezi kullanılır. Doktorunuz sizin için en iyi seçimi önerecektir.

ADIM 2: KESİ

Rinoplasti, insizyonların (ameliyatı yapmak için cilde yapılan kesinin tıbbi adı) burun içine gizlendiği kapalı bir prosedür kullanılarak ya da burun deliğini ayıran dar doku şeridinde bir insizyonun yapıldığı açık bir prosedür kullanılarak gerçekleştirilir. Bu insizyonlar sayesinde burun kemikleri ve kıkırdakları kaplayan deri nazikçe kaldırılarak burun yapısının yeniden şekillenmesine olanak sağlanır.

ADIM 3: BURUN YAPISINI YENİDEN ŞEKİLLENDİRMEK

Aşırı büyük bir burun, kemik veya kıkırdak çıkarılarak küçültülebilir. Bazen burun ameliyatı kıkırdak greftlerinin eklenmesini gerektirebilir. En yaygın olarak septumdan, burnun ortasındaki kıkırdak bu amaçla kullanılır. Bazen kulak kıkırdağı veya nadiren kaburga kıkırdağının bir bölümü kullanılabilir.

ADIM 4: EĞRİ SEPTUMUN DÜZELTİLMESİ

Eğer septum (burnun iç yapısını ikiye ayıran perde şeklinde ince bölme) eğriyse bu düzeltilebilir ve nefesin almanın da iyileştirilmesi sağlanabilir. Septumda eğrilme (deviasyon) mevcut ise bu hastalara ‘septum deviasyonu’ tanısı konulur. Bu eğriliklerin düzeltilmesi için yapılan operasyona da ‘septoplasti’ operasyonu denir.

ADIM 5: İNSİZYONUN KAPATILMASI

Buruna istenen şekil verildikten sonra, burun ucundaki kesi eriyen dikiş materyalleriyle kapatılır.Bazen burun deliklerinin etrafına ek dikişler de konulabilir. Ameliyattan sonra alınması gereken herhangi bir dikiş olmayacaktır, tüm dikişler burunun içerisinden atılacak ve kendiliğinden eriyebilen türden olacaktır.

ADIM 6: SONUÇLARIN GÖRÜN

Hastalarımıza iyileşme sürecinde yüksek yastıkla ve sırt üstü uyunması önerilir. Burun içindeki silikonlar ikinci gün, burun sırtındaki ateller birinci haftada çıkarılır.

Sıradaki haber yükleniyor...