6 adımda burun estetiği

Burun ameliyatları, estetik operasyonlar içerisinde dünyada birinci sırayı kaptırmıyor. Ülkemizde de ilk sırada yer alan burun ameliyatları hakkında merak edilenleri Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Denizhan Dizdar anlattı…

19 Kasım 2018, Pazartesi 09:03 Son Güncelleme:
A A
Rinoplasti ameliyatı aşağıdaki adımları içerir:

Rinoplasti ameliyatı aşağıdaki adımları içerir:

Adım 1: Anestezi

“Cerrahi prosedür sırasında konforunuz için çeşitli ilaçlar uygulanır” diyen Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Denizhan Dizdar, “Genellikle genel anestezi kullanılır. Doktorunuz sizin için en iyi seçimi önerecektir” dedi.


Adım 2: Kesi

Adım 2: Kesi

Rinoplasti, insizyonların (ameliyatı yapmak için cilde yapılan kesinin tıbbi adı) burun içine gizlendiği kapalı bir prosedür kullanılarak ya da burun deliğini ayıran dar doku şeridinde bir insizyonun yapıldığı açık bir prosedür kullanılarak gerçekleştirilir. Bu insizyonlar sayesinde burun kemikleri ve kıkırdakları kaplayan deri nazikçe kaldırılarak burun yapısının yeniden şekillenmesine olanak sağlanır.

Adım 3: Burun yapısını yeniden şekillendirmek

Adım 3: Burun yapısını yeniden şekillendirmek

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Denizhan Dizdar, “Aşırı büyük bir burun, kemik veya kıkırdak çıkarılarak küçültülebilir. Bazen burun ameliyatı kıkırdak greftlerinin eklenmesini gerektirebilir. En yaygın olarak septumdan, burnun ortasındaki kıkırdak bu amaçla kullanılır. Bazen kulak kıkırdağı veya nadiren kaburga kıkırdağının bir bölümü kullanılabilir” diyor.


Adım 4: Eğri septumun düzeltilmesi

Adım 4: Eğri septumun düzeltilmesi

Eğer septum (burnun iç yapısını ikiye ayıran perde şeklinde ince bölme) eğriyse, bu düzeltilebilir ve nefesin almanın da iyileştirilmesi sağlanabilir. Septumda eğrilme (deviasyon) mevcut ise bu hastalara ‘septum deviasyonu’ tanısı konulur. Bu eğriliklerin düzeltilmesi için yapılan operasyona da ‘septoplasti’ operasyonu denir.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Protez tırnak ve kalıcı ojede mantar tehlikesi