6 adımda vücudunuzu saat gibi çalıştırın

Sağlıklı ve aktif bir yaşam tarzının olmazsa olmazları beslenme, egzersiz ve düzenli uykudur. Ancak bu kadarı yeterli değil. Vücudumuz tüm dünyayla bağlantı halindedir ve ritmimizi 24 saatlik düzene uydurmamız gerekir. Peki bunu nasıl başaracağınızı biliyor musunuz? Gelin öğrenelim...

01 Aralık 2018, Cumartesi 14:06
A A
6 adımda vücudunuzu saat gibi çalıştırın

KRONO-AKSAKLIK NEDİR?

Krono aksaklık, vücudumuzun dış dünyayla olması gereken senkronizasyonu yakalayamamasıdır. Üstelik modern toplumda bu soruna yol açan faktörlerin sayısı hiç de az değil. Vücudun iç saatine aykırı yaşamanın en uç örneklerinden biri, gece vardiyasında çalışmak olabilir.

6 adımda vücudunuzu saat gibi çalıştırın

'Jetlag' olarak bildiğimiz ve farklı zaman dilimleri arasında seyahat edenlerde görülen ritim uyuşmazlığı olarak tarif edilebilecek durum, bir diğer krono-aksaklık örneğidir. Ancak örnekler de her zaman bu kadar “uç” olmayabilir. Beslenme saatindeki dengesizlikler de krono-aksaklığa yol açabilir.

6 adımda vücudunuzu saat gibi çalıştırın

NASIL BAŞA ÇIKABİLİRSİNİZ?

İspanyol Murcia Üniversitesi’nde akademik çalışmalar yapar Dr. Angeles Rol ve Dr. Juan Antonio, ne yediğimiz kadar ne zaman yediğimizin de önemli olduğunu vurgulayarak şöyle diyor; “Öğünleri geciktirmenin, özellikle de geç saatte yemenin; şişmanlık, obezite, metabolik rahatsızlıklar ve uyku bozuklukları riskinin artmasıyla ilişkili olduğunu biliyoruz.

6 adımda vücudunuzu saat gibi çalıştırın

Bazı gıdalar, ne zaman yendiklerine bağlı olarak bizi daha kötü veya daha iyi hissettirebilir. Şekerle ilgili durum da böyledir çünkü şeker gece tüketildiğinde, geceki açlık evresi sırasında doğal olarak gerçekleşen insülin direnci nedeniyle kan şekerinde daha yüksek bir artışa neden olur."

6 adımda vücudunuzu saat gibi çalıştırın

BESLENME SAATİ KİLONUZU ETKİLİYOR

Evin dışında tüketilen işlenmiş gıdaların tüketimi her geçen gün artıyor. Yeme işlemi her zaman aynı saatte gerçekleşirse, sirkadiyen saat gastrointestinal hareketliliği ve sindirim salgılarını önceden aktive eder ve ardından yemek yendiğinde sindirim, besin emilimi ve metabolik işlemler maksimum verimlilikle gerçekleştirilebilir. Gıda alımının zamanlaması, kilo düzenlemesinde de önemli rol oynuyor. Mesela, ana öğününü saat 15.00’ten sonra yiyenler, önce yiyenlere göre daha az kilo veriyor.

6 adımda vücudunuzu saat gibi çalıştırın

VÜCUDUNUZUN SAAT GİBİ ÇALIŞMASININ 6 YOLU

  • Güne sağlıklı ve eksiksiz bir kahvaltıyla başlayın.
  • 3 ana öğün ile 1 veya 2 ara öğün tüketmeyi atlamayın
  • Mümkünse günlük öğünlerinizi planlayın ve ana öğünlerinizi atlamamaya özen gösterin
  • Dengeli öğünler tüketin ve gün içinde enerji alımınızı artırmaktan kaçının
  • Öğün saatlerinizde dakik olun – öğle yemeğini geciktirmekten kaçının
  • Düzenli beslenin – kendinize uygun bir düzen bulun ve düzeninizi mümkün olduğunca bozmayın. 

 

 

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.