6 aydır sürüyorsa doktora koşun!

Cinsel Eğitim Tedavi Ve Araştırma Derneği Başkan Yardımcısı Psikiyatrist Dr. Aytül Gürbüz Tükel anlatıyor: "Erkeklerde en yaygın cinsel sorunlardan biri olan sertleşme bozukluğu 6 ay süreyle devam ediyorsa tedavi zamanı gelmiş demektir."

02 Eylül 2019, Pazartesi 08:21
A A
SERTLEŞME SORUNU NEDİR?

SERTLEŞME SORUNU NEDİR?

En az 6 ay süreyle cinsel ilişkilerin tümünde veya çoğunda cinsel etkinlik sonuçlanan kadar sertleşmeyi sağlayamama, sürdürememe veya yetersiz sertleşme olarak tanımlanıyor.

YAYGIN MI?

YAYGIN MI?

Erkeklerde erken boşalmadan sonra ikinci ama tedaviye başvuru açısından ilk sırada yer alıyor. Özellikle fiziksel nedenlerle olanlar yaşla birlikte artış gösteriyor. Araştırmalara göre herhangi bir nedenle erkeklerin yüzde 60-70'i bir ya da birden fazla sertleşme sorunu yaşayabiliyor.

PSİKOJENİK SORUNDA NELER ETKİLİ?

PSİKOJENİK SORUNDA NELER ETKİLİ?

Cinsel ilişki sırasında bir kez sertleşme sorunu yaşayıp 'Ya bir daha olursa' diye kaygı yaşanmasından ortaya çıkıyor. Aslında erkeğin 1-2 kez sorun yaşaması çok m-normal. Çok alkol almıştır, biraz yorgundur ya da kendini verememiştir... Bunu görebilse psikojenik sorun devam etmeyecek. Ama 'Ya yine olursa' kaygısı bir sonraki ilişkide de soruna yol açıyor. Bir kısırdöngü halinde sorun devam ediyor. Buna performans kaygısı da diyoruz.

PSİKOLOJİK Mİ ORGANİK Mİ OLDUĞU NASIL BELİRLENİR?

PSİKOLOJİK Mİ ORGANİK Mİ OLDUĞU NASIL BELİRLENİR?

Psikojenik sertleşme sorunu ani gelişiyor. Organik yani başka bir hastalığa bağlı sertleşme bozukluğu ise yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Organik dediğimizde aslında iki şeyi kastediyoruz. Bir damarsal nedenler. Tansiyon, kolesterol, şeker hastalığı gibi. İki, depresyon gibi psikiyatrik hastalıklar. Sertleşme sorunuyla gelen bir vakada bunları ekarte etmemiz lazım. Bazı ilaçlar da olayı başlatabiliyor. Psikojenik sertleşme bozukluğu daha çok genç yaşlarda, organik sertleşme bozukluğu ise ileri yaşlarda sık görülüyor.

İLK CİNSEL DENEYİM NEREDE VE KİMİNLE?

İLK CİNSEL DENEYİM NEREDE VE KİMİNLE?

Psikojenik sertleşme bozukluğunun ilk kez ortaya çıkış zamanı da önemli. Özellikle genelev gibi duyguların cinsel hayata nüks etmediği, uygunsuz koşullarda, tanımadığı bir kadınla başlayan cinsel yaşam ilk ilişkide problem yaşanmasına yol açabiliyor. Erken yaşta travmatik başlayan cinsel yaşam kişinin problem yaşamasına ve sorunun devam etmesine yol açıyor. Bu şekilde başlayan sertleşme bozukluğu daha çok psikojenik oluyor. İşin içine bir de performans kaygısı girdiyse durum daha da karmaşıklaşıyor. Cinsel ilişki sırasında ya da ön sevişme başladığında devamlı penisine bakıp 'sertleşme kaybı var mı, ya kaybolursa' diye kaygılar yaşıyor.

CİNSEL EFSANELER ETKİLİ

CİNSEL EFSANELER ETKİLİ

Performans kaygısının kaynağında yetiştirilme biçimi, erkek cinselliğiyle ilgili mitler (yanlış bilgiler) önemli rol oynuyor. 'Erkek cinsel ilişkiyi her zaman ister', 'Cinsel ilişki süresi boyunca penisin sert kalması gerekir', 'Cinsel ilişki bir başarıdır...' Bu tür yanlış inanışlar, erkeğin herhangi bir cinsel sorun yaşadığında 'Bazen öyle olabilir, son derece normal' diye yaklaşmamasına yol açıyor. Yemek yerken boğazına bir şey takıldığında 'Bir daha olur mu' diye kaygı yaşamıyor ama sertleşme sorunuyla karşılaştığında tekrarlanmasından aşırı kaygı duyuyor. İşte burada erkek cinselliğine verilen aşırı önemin rolü var.

SERTLEŞME SORUNUNU TETİKLEYEN NEDENLER

SERTLEŞME SORUNUNU TETİKLEYEN NEDENLER

1 - Kısırlık tedavisi

Çocuk sahibi olamayan çiftlere genellikle bir cinsel ilişki takvimi veriliyor. Takvim özellikle erkek üzerinde stres yaratıyor. 'Ya çocuk olmazsa' gibi kaygılar ortaya çıkıyor. Bu da sertleşme sorunun başlatabiliyor.

2- Hamilelik ve emzirme dönemi

Hamileliklte bebeğe zarar verme korkusuyla birlikte özellikle erkekler cinsel ilişkiden daha fazla kaçınıyor. Kaygıyla başlayan cinsel ilişkiler de sertleşme sorunu ortaya çıkmasına yol açıyor. Emzirme döneminde ise erojen bir bölge olan memeler, süt veren bir beslenme organına dönüşüyor. Kutsal kadın, kutsal anne imajı erkeğin cinsellikten uzaklaşmasına neden oluyor. Yine bu dönemde evde bir bebeğin olması, uykusuzluklar, yorgunluklar cinsel sorunları başlatabiliyor.

3- Ekonomik krizler

Erkeğin işini kaybetme korkusu, bazen işini kaybetmesi, maddi kaygılar sertleşme bozukluğuna neden olabiliyor.

4- İlerleyen yaş

Bir erkeğin boşaldıktan sonra penisinin tekrar sertleşmesi için gereken bir süre var. Bu, gençlerde yarım saat olabilir, 15 dakikaya kadar kısalabilir. Yaş ilerledikçe süre uzar. 45 dakika, belki daha fazla beklemek gerekebilir. Hatta ikinci kez sertleşme olmayabilir. Bu, son derece normal. Fakat ikinci kez olmadığı için 'Bende bir problem var' diye doktora gidenlerin sayısı da azımsanmayacak oranda. Sürenin yaşa bağlı olarak uzayabildiği bilgisi vermek bile kişide psikojenik sertleşme bozukluğunun ortaya çıkmasını engelliyor.

Hazırlayan: Özgür Gökmen Çelenk / POSTA

Sıradaki haber yükleniyor...