6 kardeş elleriyle yürüyor!

Hatay'da nörolojik hastalık nedeniyle ayakta durmakta güçlük çeken ve ellerini de kullanarak emekleyen 6 kardeşin ailesi, en büyüğü 45 yaşındaki çocuklarının zorunlu olmadıkça evin bahçesinden dışarı çıkamamalarına üzülüyor

06 Kasım 2013, Çarşamba 13:15
A A
6 kardeş elleriyle yürüyor!

Nörolojik hastalık nedeniyle ayakta durmakta güçlük çektikleri için ellerini de kullanarak emekleyen 6 kardeşin ailesi, bugüne kadar köy dışına fazla çıkamayan en büyüğü 45 yaşındaki çocuklarının farklı yerleri görememesinin üzüntüsünü yaşıyor.

BEBEKLİKLERİNDEN BERİ EMEKLİYORLAR

Kırıkhan ilçesine bağlı Demirkonak köyünde yaşayan Reşit ve Hatice Ulaş çiftinin en büyüğü 45, en küçüğü 25 yaşında olan 2’si erkek 6 engelli çocuğu, bebekliklerinden beri emekleyerek hareket ediyor.

İhtiyaçları anne ve babaları tarafından karşılanan, konuşmakta güçlük çeken kardeşler, yetişkin olmalarına rağmen başkalarının yardımına ihtiyaç duyuyor. Banyo ve tuvalet ihtiyaçlarını da anne ve babalarının yardımıyla giderek engelli kardeşler, köylerindeki tek katlı evlerinin bahçesinde vakit geçiriyor.

Baba Reşit Ulaş (75), bebekliklerinden itibaren bakıma ihtiyaçları olan çocuklarının rahatsızlığı için birçok kez doktora gitmelerine rağmen sonuç alamadıklarını anlattı.

TEDAVİ EDİLEMİYOR

Dünyaya gelen 19 çocuğundan 15’inin hayatta olduğunu, 6’sının da nörolojik hastalık nedeniyle ellerini de kullanarak yürüyebildiğini ifade eden Ulaş, tıp literatürüne de geçen çocuklarının yurt dışından da gelen doktorlar tarafından muayene edildiğini ancak tedavi edilemediğini söyledi.

Çocuklarının, hava sıcakken bahçede vakit geçirdiğini belirten Ulaş, şöyle konuştu:
"Çocuklarım yaz aylarını çok seviyor. Çünkü dışarı çıkıp, evimizin avlusunda vakit geçiriyorlar. Onları az da olsa ayağa kaldırabilmek için çaba gösteriyoruz. Avluda bulunan yürüme parkurunda çocuklarıma egzersiz yaptırıyorum ancak en büyük üzüntüm, onları evin avlusundan başka bir yere çıkaramamak. Çocuklarım, doktora gitmek dışında Kırıkhan’dan yaklaşık 25 kilometrede bulunan köyün dışına çıkmadı. Onları dışarı çıkarmak için birilerinden araç istediğimde herkes gönülsüz davranıyor. Ellerini de kullanarak yürüyebilen çocuklarımı gezdirmek ve kapalı kaldıkları evimin bahçesinden en azından ilçeye kadar götürebilmek istiyorum."

Çocuklarından 6’sının 3 ayda bir engelli maaşı, 4’ünün de bakıcı parası aldığını dile getiren Ulaş, 2 çocuğuna ise henüz bakıcı ücreti bağlanmadığını, bu konuda yetkililerden destek beklediğini kaydetti.

Anne Hatice Ulaş ise kendisinin de rahatsızlığı nedeniyle artık çocuklarına eskisi gibi bakamadığını, banyo yaptırmakta, yemek pişirmekte zorlandığını belirtti.
Köyde kalan ve evli olan kızlarından da destek aldığını ifade eden Ulaş, çocuklarının köy dışına çıkıp, gezebilmeleri için imkan sağlanmasını talep etti.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.