6 Kasım öğlen hadi ipucu sorusu: Budin ve Peşte’yi birleştiren nehrin adı nedir?

6 Kasım öğlen Hadi ipucu sorusu belli oldu. Soru Budapeşte'de bulunan bir nehirden geldi ve şöyle denildi: Budin ve Peşte’yi birleştiren nehrin adı nedir?

06 Kasım 2018, Salı 11:03
A A
6 Kasım öğlen hadi ipucu sorusu: Budin ve Peşte’yi birleştiren nehrin adı nedir?

Hadi'nin 6 Kasım tarihli öğlen ipucu sorusu belli oldu. 12.30'da başlayacak olan yarışma Budapeşte'yi konu aldı. Yarışmacılara "Budapeşte’ye giden var mı? Aslında nehrin iki yakasındaki Budin ve Peşte’nin birleşmesinden oluşmuş bir şehir... Peki bu nehrin adını bilen var mı?" diye soruldu.

CEVAP: TUNA NEHRİ

BUDAPEŞTE HAKKINDA

Budapeşte, Macaristan’ın başkentidir. Aslında Tuna nehrinin iki yakasındaki Budin (Buda) ve Peşte’nin 17 Kasım 1873 yılında birleşmesiyle oluşmuş şehirdir.

Eski yıllarda Tuna nehri Budin’i ve Peşte’yi ayırmıştı. İki şehri birbirine bağlaması için Chain Köprüsü inşa edilmeye başlamıştı. Bu köprü iki şehri birbirine bağlayacaktı. 17 Kasım 1873 yılında köprünün inşa edilmesiyle iki şehir bağlandı ve şehrin adı Budapeşte oldu.

Budapeşte, Macaristan’ın politik, kültürel, ticari, endüstri ve ihracat merkezidir. Berlin'den sonra Orta Avrupa'nın en büyük ikinci şehri olup, Macaristan nüfusunun beşte biri, 2003 yılı sayımına göre 1.719.343 kişi Budapeşte’de yaşamlarını sürdürmektedir.

Budapeşte coğrafi konumu, tarihi eserleri ve diğer çekicilikleri ile Avrupa'nın en güzel şehirlerinden biridir. Şehir Tuna'nın batı yakasında Buda (Budin) ve doğu yakasında Peşte şeklinde iki bölüme ayrılmıştır. Tuna'nın batı kıyısında Buda kalesinin çevresindeki görece engebeli bölgede tarihi semtler uzanır. Şehrin iş merkezi ve kalabalık semtleri ise Tuna'nın doğusundaki ovaya açılan düzlüktedir.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.