6 kedi semptom göstermeden corona virüs bulaştırdı

ABD'de bulunan Wisconsin Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'nden bir ekip tarafından gerçekleştirilen laboratuvar deneyinde 6 kedinin hiç semptom göstermeden teni tip corona virüsü diğer kedilere bulaştırdığı ortaya çıktı.

15 Mayıs 2020, Cuma 16:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Evcil hayvanlarınızı öpmeyin

Evcil hayvanlarınızı öpmeyin

Çalışmaya liderlik eden bilim insanları, kedilerin tekrar insanlara virüsü bulaştırıp bulaştırmadığını görmek için daha fazla araştırma yapmaları gerektiğini belirtti. Araştırma ekibinin lideri virüs uzmanı Peter Halfmann temel hijyen kurallarına uyulmasının yanı sıra evcil hayvanların öpülmemesini ve yüzeylerin temiz tutulmasını tavsiye etti.

T24'ün New England Journal of Medicine'de deneyle ilgili yayınlanan makaleden aktardığına göre araştırmacılar Covid-19 hastası olan insanlardan yeni tip corona virüs örneği alıp, üç kediyi enfekte etti. Daha sonra enfekte edilen üç kedi, enfekte olmayan üç kediyle aynı evlere konuldu. 


Halfmann, altı kedinin de hiç semptorm göstermediğini belirterek, "Hiç biri hapşırmadı, öksürmedi, hiç ateşleri çıkmadı. Bir evcil hayvan sahibi onlara baksa bir şeyi olduğunu anlamazdı bile" dedi.

"Doğada hastalığı kapacağı anlamına gelmiyor"

"Doğada hastalığı kapacağı anlamına gelmiyor"

Sağlık uzmanları bu ihtimalin düşük olduğunu vurguladı. ABD Veterinerler Birliği'nden araştırma ile ilgili yapılan açıklamada, "Bir hayvanın laboratuvarda bilinçli olarak enfekte edilmesi, doğada da o kadar rahat hastalığı kapabileceği anlamına gelmiyor" denildi.

Geçen ay ABD'nin New York eyaletinde 2 evcil kedide virüs görülmüştü. New York Şehri'nde bulunan bazı kaplan ve aslanların da Covid-19 hastası olduğu ortaya çıkmıştı.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Köpek Harley doktorlara ve hemşirelere moral oluyor