6 maddede metabolizmanızı canlandırın!

Metabolizmamız saat gibi çalışan bir mekanizma. Ancak zaman zaman çeşitli sebeplerden yavaşlıyor, tıpkı bir saat gibi geri kalabiliyor. Peki sağlığımız için önemli olan bu çalışma düzenini her zaman hızlı ve canlı tutmak için neler yapabiliriz? İşte 6 önemli öneri...

27 Kasım 2018, Salı 07:46 Son Güncelleme:
A A
6 maddede metabolizmanızı canlandırın!

Metabolizma, vücudumuzda gece gündüz çalışan bir sistem. Hepimizde mevcut olan, ancak kimimizde hızlı, kimimizde daha yavaş çalıştığını bildiğimiz doğal bir düzen. Aktif bir şekilde çalışan metabolizmayı, kendisine gün boyu gönderilen yiyeceklerden elde ettiği kaloriyi kusursuz biçimde kullanabilen bir makineye benzetebiliriz.

6 maddede metabolizmanızı canlandırın!

“O halde gerçekten su içseniz yarıyor mu? Çünkü sistem bu şekilde ilerliyor! Ancak hemen burada düşen yüzünüzü güldürecek çok önemli bir noktaya değinmekte fayda var. Süper hızlı metabolizmaya sahip bir birey de beslenmesine dikkat etmez ve yeterli düzeyde egzersiz yapmaz ise yine kilo alacaktır. Yani, ‘Benim zaten metabolizmam yavaş’ diyerek hemen pes etmeseniz iyi olur. Yapacağımız şey çok net: Sağlıklı beslenecek, fiziksel aktivitemizi arttıracağız! Metabolizmayı canlandırmak bizim elimizde” diyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Sinem Usuk, açıkladı.

6 maddede metabolizmanızı canlandırın!

Baharatlı Bir Şeyler Atıştırın

Metabolizmanızı hızlandırmanın en lezzetli yollarından biri... Özellikle biberde yoğun olarak bulunan kapsaisin maddesinin vücut ısısını yükselttiği ve yağ yakımını hızlandırdığı gösterilmiştir. Ancak bu etkinin çok çok abartılmaması gerektiğinin altını çizmekte fayda var. Kararında baharat kullanımı, metabolizma hızına katkıda bulunabiliyor ancak aşırı tüketimleri zarar verebilir. Hardal, wasabi gibi keskin yiyeceklerde bulunan izotiyosiyanatların kahverengi yağ dokusunu aktive etmesi ve metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olduğuna dair bazı kanıtlar bulunmuştur.

6 maddede metabolizmanızı canlandırın!

Bir Fincan Kahve İçmeye Ne Dersin?

Kafein tüketimi ile metabolizma hızının arttığına ve tip 2 diyabet riskinin azaldığına dair çalışmalar mevcut. Ancak gün içinde çok fazla kafein tüketmek sinirlilik, mide bulantısı veya uykusuzluğa neden olabiliyor. Sağlıklı bir birey için, günde 2-3 fincanı aşmamakta fayda var.

6 maddede metabolizmanızı canlandırın!

Stres Düzeyinizi Düşürün!

Stresli zamanlarınızda aşırı yemek gibi bir alışkanlığınız olmasa bile aldığınız kalorileri vücudunuzun yakması daha zor hale gelebiliyor. 2014 yılında Ohio State Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada, aynı besin gruplarını yedikten sonra 24 saatlik bir süre boyunca stres altına girdiklerini bildiren kadınların, strese girmeyen kadınlara kıyasla ortalama 104 kalori daha az yaktıkları tespit ediliyor. Bunun da 1 sene sonunda yaklaşık 5 kilo olarak döneceği bildirilen sonuçlar arasında. Stres, kortizol hormonunun salgılanmasını uyararak metabolizmanın kötüleşmesi ve uzun vadede obezite riskinin artmasına neden olan önemli faktörlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

6 maddede metabolizmanızı canlandırın!

Oda Sıcaklığınızı Düşürün

Yapılan çalışmalara göre, serin bir odada, çok kalın olmayan pijamalarla uyumak vücudumuzda yer alan kahverengi yağ dokusu miktarını artırıyor. Kahverengi yağ dokusunu nedir peki? Kabaca açıklayacak olursam; yağ doku olmasına rağmen vücudumuzda kas gibi davranan bir doku türüdür. Kas gibi davranmak demek vücuda kalori yaktırmak demek, unutmayın!

6 maddede metabolizmanızı canlandırın!

Fiziksel Aktivitenizi Artırın

Her türlü fiziksel aktivitenin hatta sadece 30 dakika boyunca yürümenin, metabolizmayı hızlandırdığı artık biliniyor. Kas kütlenizi artırmanızın tek yolu onları doğru bir şekilde çalıştırmaktan geçiyor. Bunun için de fiziksel aktivite yapmalı ve doğru besinlerle kaslarınızı beslemelisiniz. Kas kütleniz ne kadar artarsa metabolizmanız da o derece hızlanacaktır.

6 maddede metabolizmanızı canlandırın!

İyi Bir Gece Uykusu Uyuyun

Uyku konusunda yeterli kaliteye ulaşılamadığında hem kadın hem de erkelerde metabolizmanın yavaşladığı gösterilmiştir. Uzmanlar bu durumu yine vücudun stres altındayken kortizol salgılamasıyla ilişkilendirmektedir. Araştırmalarda gece boyu aralıklı uykunun (sık sık uyandığınız bir uyku) 7 saat deliksiz uykuya kıyasla metabolizmanız için toparlayıcı olmadığı belirtilmektedir.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.