6 soruda göz tansiyonu (glokom) hakkında her şey

Dünyadaki körlük nedenleri arasında glokom (göz tansiyonu), katarakttan sonra 2. sırada yer alıyor. Peki glokomla ilgili neler biliyoruz

13 Mart 2017, Pazartesi 16:05 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Birçok kişinin glokom (göz tansiyonu) hastalığını farkında olmadığını ve bu hastalığın sinsice ilerlediğini belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Kadircan Keskinbora,  ilk muayenelerde bile ileri düzeyde görme kayıpları saptandığını açıkladı. Dünya Glokom Haftası’nda Prof. Dr. Kadircan Keskinbora glokom konusunda hastaların dikkat etmesi gereken noktaları anlattı:  

GLOKOM (GÖZ TANSİYONU) NEDİR?

GLOKOM (GÖZ TANSİYONU) NEDİR?

Glokomun çeşitli tipleri vardır. Geri dönüşümsüz görme kaybının dünyadaki en önemli nedenidir.  

GÖZ TANSİYONUNUN BELİRTİLERİ NEDİR?

GÖZ TANSİYONUNUN BELİRTİLERİ NEDİR?

Birçok hasta glokom olduğunun farkında değildir ve ilk muayenelerinde ileri düzeyde görme kaybı saptanmaktadır. Görme kaybı şikayeti olmasa bile glokom muayenesi her göz muayenesinin bir parçası olarak ele alınmalıdır.  

GLOKOM GENETİK MİDİR?

GLOKOM GENETİK MİDİR?

Hastalığın yarattığı hasar, ırklar ve etnik gruplar arasında büyük ölçüde değişkenlik göstermektedir. Genetik yatkınlıktan söz edilebilir. Ailesinde glokom bulunanların bu konuyu kendileri açısından önemsemeleri ve daha sık muayene olmaları önerilir.  

TEDAVİ EDİLMEZSE HANGİ SORUNLARA YOL AÇAR?

TEDAVİ EDİLMEZSE HANGİ SORUNLARA YOL AÇAR?

En önemli tehlikesi görme kaybıdır. Bunun geri dönüşümsüz olması olayın ciddiyetini ortaya koyuyor. İmkan ve koşulların yetersiz olduğu durumlarda glokom hastalarının tedavisinde zorluklar bulunmaktadır. Mali gücün yetersizliği, tedavinin reddi, uyum azlığı, eğitim azlığı ve bilinç eksikliği glokomda tedavi için engel teşkil etmektedir.  

Açık veya kapalı açılı glokomda görme kaybını önlemek, yaşam kalitesini korumak için tıbbi ve cerrahi müdahale gereklidir.

GÖZ TANSİYONUNDA SINIR NEDİR?

GÖZ TANSİYONUNDA SINIR NEDİR?

Hastalığın şiddeti ve hastanın tedaviye uyumuyla ilgili olarak muayene veya kontrol aralıkları kişiye özgü saptanmalıdır. Genel olarak 3 ayda bir değerlendirmeler uygundur. Göz tansiyonunun sınır değeri 20'dir. Bu değeri geçen durumlarda kişinin de doktorun da dikkatli olması ve ileri tetkik yapmaya yönlenmeleri uygun olur. Bu incelemeler belirli aralıklarla tekrarlanarak durumun aynı kalıp kalmadığı, ilerleme olup olmadığı belirlenir.  

GÖZ TANSİYONU NASIL TEDAVİ EDİLİR?

GÖZ TANSİYONU NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Açık açılı glokomun kapalı açılı glokomdan ayırımı tedavi açısından esastır çünkü her iki glokom tipi kendine özgü tedavi gerektirmektedir. Açık veya kapalı açılı glokom tanısı doğru yapıldıktan sonra ilaç tedavisi, lazer ve mikrocerrahi için uygun adımlar atılabilir.

Bu yaklaşım glokomun neden olduğu şiddetli görme kaybını ve buna bağlı sakatlığı engelleyebilmektedir.  

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Meme kanseri tedavisinde fitoterapi yöntemi