6 yaşında bir çocuk corona virüsten öldü

6 yaşında bir çocuk corona virüsten öldü

Corona virüs salgınından en çok etkilenen ülkelerden birisi olan İran'da 6 yaşında bir çocuk virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

24 Mart 2020, Salı 09:53 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İran Kuzey Horasan Sağlık Bilimleri Üniversitesinden yapılan açıklamada, Kuzey Korasan eyaletinde şu ana kadar 189 kişide Covid-19 tespit edildiği belirtildi.  Açıklamada, bu hastalardan 19'unun yaşamını yitirdiği aktarılırken 6 yaşındaki bir çocuğun da Covid-19 kurbanlarından olduğu belirtildi.

Covid-19 tedavisi gören 99 kişinin ise iyileşerek hastanelerden taburcu edildiği belirtildi.

3 yaşında bir çocuk da ölmüştü

Çin'in Vuhan kentinde aralık ayında ortaya çıkmasının ardından kısa sürede dünyada küresel salgına yol açan covid-19'un risk grubunu yaşlıların oluşturduğu söylense de doktorlar, hastalığın çocuklara da bulaşabildiğini ve bağışıklık sistemi zayıf çocuk ve gençlerde ölümcül sonuçlara yol açabileceği uyarısında bulundu.

İran Sağlık Bakanlığı, 14 Mart'ta yaptığı açıklamada, ülkede yeni tip corona virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin yaş ortalamasının 67, hastalığa yakalananların yaş ortalamasının 54 olduğunu, virüse yenik düşen en küçük kurbanın ise aynı zamanda lösemi hastası 3 yaşında bir çocuk olduğunu açıklamıştı.

8 bin kişi iyileşti

Hastalığın ortaya çıktığı Çin ve İtalya'nın ardından en çok can kaybının yaşandığı ülke olan İran'da, virüs ilk kez 19 Şubat'ta Kum kentinde tespit edilmiş, ardından tüm eyaletlere yayılmıştı. Ülkede virüse yakalananların sayısı 23 bini aşarken can kaybı 1812'ye yükseldi. Kovid-19 teşhisi konulanlardan 8 bin 376'sı ise iyileşerek taburcu edildi.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Sağlık Bakanlığı 'corona virüs olası vaka' tanımına yeni madde ekledi