60 kişiler ve hepsi aynı hastalığı taşıyor (Kısa QT sendromu nedir?)

Şırnak’ın Silopi ilçesinde yaşayan Hacı Dalaman’da ani ölüme yol açabilen "kısa QT sendromu" tespit edilmesinin ardından yapılan kontrolde aile fertlerinden 60’ının bu hastalığı taşıdığı belirlendi

03 Temmuz 2019, Çarşamba 15:09 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Silopi ilçesinde yaşamını sürdüren Hacı Dalaman’a, aniden fenalaşması üzerine kaldırıldığı Cizre Dr. Selahattin Cizrelioğlu Devlet Hastanesi'nde çarpıntıdan ani kardiyak ölüme kadar çok değişik semptom yelpazesine sahip gen bozukluklarıyla ilişkili aritmojenik bir hastalık olan "kısa QT sendromu" teşhisi konuldu.

Daha sonra Dalaman ailesinin diğer fertleri de aynı hastanede muayene oldu.


Yapılan tetkiklerde aile fertlerinden 60’ının bu rahatsızlığı taşıdığı belirlendi.

Kalp pili takılan Hacı Dalaman yaptığı açıklamada, bu hastalığın tespit edildiği aile fertlerinden çoğuna da kalp pili takıldığını söyledi.


"Ağabeyim bu hastalıktan öldü. Yeğenim 18 yaşındayken yatağında öldü" diyen Dalaman, şunları kaydetti:


'HER BİR TETKİK İÇİN 10 BİN LİRA GEREKİYOR'

'HER BİR TETKİK İÇİN 10 BİN LİRA GEREKİYOR'

"Aile bireyleri için genetik bir araştırma yapılması lazım. Her bir tetkik için de 10 bin lira gerekiyor. Sağlık Bakanlığı'ndan ricamız bu hastalığın tedavisi için gerekli ilaçların temin edilmesi, gerekli tetkikler için yardımcı olunmasıdır. Aile bireylerimizin yüzde 80’inine kalıcı pil takılması lazım."


Cizre Dr. Selahattin Cizrelioğlu Devlet Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Serhat Günlü, söz konusu hastalığın dünyada 6 aileye mensup 150’ye yakın kişide tespit edildiğini belirterek genetik geçişli, ölümcül kalp ritim bozukluğu rahatsızlığını Dalaman aile bireylerinde de belirlediklerini söyledi.


Hasta Hacı Dalaman’ın yakınlarının genç yaşta öldüğünü belirtmesi üzerine, 60 kişilik aile bireylerinin tamamını hastaneye davet ederek tarama yaptıklarını aktaran Günlü, "Dalaman ailesinden son 20 yılda 18 kişinin bu nedenle vefat ettiğini düşünüyoruz.


10 kişiye kalıcı kalp pili taktık. Şüpheli olarak düşündüğümüz hastaları da takibe alıp genetik testlerin çalışılmasına karar verdik." diye konuştu.


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Zor zamanlarda bile mutlu olmak için izlemeniz gereken 4 yol