64-bit Exynos'lar hazır!

iPhone 5S'ten sonra, 64-bit işlemciye sahip ilk Android cepler Samsung'dan geliyor!

29 Eylül 2013, Pazar 13:30
A A

Apple'ın 64 bit destekleyen işlemciye sahip yeni iPhone 5S'inden sonra Android cephesi de atağa geçmişti. Samsung da, iPhone 5S tanıtımından sadece 2 gün sonra, 64-bit işlemci geliştirdiğini duyurmuştu. Koreli dev, şimdi de 64-bit Exynos işlemcisinin geliştirilme sürecinin final aşamasına ulaştığını ilan etti.

Samsung, aynı zamanda Apple'ın yeni iPhone'larında kullanılan 64-bit işlemcisini de üretiyor. Ancak henüz Android telefonlar için 64-bit işlemci üretmemişti. Bu yeni gelişmeyle birlikte artık Android telefonlarda da 64-bit işlemciler kullanılabilecek.

Samsung'un resmi duyurusuna göre sadece akıllı telefonlarda değil, tabletlerde de 64-bit işlemciler kullanılabilecek. İşlemciler sekiz çekirdekli olacak ve dört çekirdeği Cortex-A57 çekirdeğinden oluşacak. Bu dört çekirdek sadece çok yüksek performans ihtiyacında devreye girecek. Diğer dört çekirdek ise enerji tasarruflu Cortex-A53 çekirdekleri olacak. Bu çekirdekler de telefon yüksek performans istemeyen işlemler yürütürken devrede olacak.Yüksek performans ihtiyacı anında ise sekiz çekirdek de çalışıyor olacak.

Sa >CHIP Online

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.