671 sayılı KHK TBMM'de kabul edildi

TBMM Genel Kurulunda, 671 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Kurum ve Kuruluşlara İlişkin Düzenleme Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname kabul edildi

10 Kasım 2016, Perşembe 00:09
A A
KHK görüşmelerinde MHP Grubu adına söz alan Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak, Genelkurmay Başkanı olabilmek için kuvvet komutanlığı yapmış olma şartının kaldırılmış olmasının üzerinde son derece önemle durulması gerektiğini söyledi.

Parsak, "Kuvvet komutanlığı yapmamış birisinin Genelkurmay Başkanı olabilmesinin, askeri emir komuta zinciri açısından sakıncaları bir yana, kuvvet komutanlığı yapmış olma şartı aranmaksızın her orgeneral ve oramiralin Genelkurmay Başkanı adayı olabilmesi başlı başına büyük sıkıntılar oluşturabilecek hassas bir durumdur. Bu düzenlemeyle Genelkurmay Başkanı olmak isteyen orgeneral ve oramirallerin siyasi davranabilme ihtimalleriyle iktidar partisine yakın olma eğilimlerinin artacağı su götürmez bir gerçektir." diye konuştu.
 

"FETÖ bir virüs gibi pek çok yere sızdı"CHP Grup Başkanvekili Engin Altay da yerinden söz alarak, FETÖ'nün bir virüs gibi pek çok yere sızdığının ortaya çıktığını söyledi.


Altay, şu değerlendirmelerde bulundu:


"Matematiksel olarak, mantık olarak FETÖ'nün Adalet ve Kalkınma Partisi'ne sızmamış olması mümkün mü? Ben geçenlerde bir yerde söyledim; matematiksel olarak bize sızmamış olduğunu söyleyemem dedim. Ben bu kadar dürüst ve samimi bunu söylüyorum. Bu virüs her yere sızmıştır. Bunu cesurca söylemeniz lazım. 'Bizde yok, bizde yok' diyerek bu işten sıyrılamazsınız. Ben 'bizde yok' demiyorum."

AK Parti Sinop Milletvekili Nazım Maviş de hain darbe girişimi sonrasında, bu girişimle bağlantılı olarak ülkede bazı düzenlemelerin zorunluluk haline geldiğini, anayasada yer alan OHAL ve KHK'lar ile hukuk içinde kalınarak bu düzenlemelerin hayata geçirildiğini belirtti.

Konuşmaların ardından 671 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Kurum ve Kuruluşlara İlişkin Düzenleme Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname kabul edildi.
 

Genel Kurulda fenalaştıÖte yandan, Genel Kuruldaki görüşmeler sırasında bir kadın stenograf fenalaşarak sandalyesinden düştü. Stenografa ilk müdahaleyi AK Parti Denizli Milletvekili Sema Ramazanoğlu, Adana Milletvekili Necdet Ünüvar ve CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı yaptı. Rahatsızlanan stenograf, Genel Kurul salonuna gelen sağlık ekibi tarafından sedyeyle götürüldü.

Aydın, 671 sayılı KHK'nın kabul edilmesinin ardından, komisyon ve hükümetin yerinde olmaması üzerine birleşimi yarın saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.


AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.