7 ünlü iş adamı için büyük şok!

7 ünlü iş adamı için büyük şok!

25 Aralık'ta başlatılan ikinci soruşturma dalgası çerçevesinde 7 iş adamının mallarına tedbir konma kararı verildiği öne sürüldü. Bu iş adamlarından Mehmet Cengiz, yaptığı açıklamada ellerine böyle bir karar ulaşmadığını söyledi. Ancak savcılık tedbir kararını doğrularken ilgili belgelere de ulaşıldı

27 Aralık 2013, Cuma 10:42 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

25 Aralık'ta başlatılan ikinci soruşturma dalgası çerçevesinde 7 işadamının mallarına tedbir konma kararı verildiği öne sürüldü. Bu iş adamlarından Mehmet Cengiz, hurriyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada, ellerine böyle bir karar ulaşmadığını söyledi. Ancak savcılık tedbir kararını doğrularken ilgili belgelere de Hürriyet ulaştı.

Habertürk gazetesinin haberine göre; 25 Aralık'ta başlayan ikinci dalga operasyon çerçevesinde, savcının iş adamlarının mallarına tedbir koyma kararını yerinde bulan Hâkim Süleyman Karaçöl, Abdullah Tivnikli, Mustafa Latif Topbaş, Cemal Kalyoncu, Ömer Faruk Kalyoncu, Mehmet Cengiz, Üsame Kutub ve Cengiz Aktürk’ün mallarına tedbir kararı aldı. Yine aynı kapsamda Kalyon Grubu’na ait Zirve Holding ile Cengiz Aktürk’ün şirketi Bosphorus 360'ün mallarına da tedbir kararı geldi.

Suçlamalar arasında ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve yönetmek, ihaleye fesat karıştırmak ve rüşvet’ bulunuyor.

'BÖYLE BİR KARAR ULAŞMADI'

Listede adı geçen isimler arasında yer alan iş adamlarından Mehmet Cengiz, hurriyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada, ellerine böyle bir karar ulaşmadığını söyledi. Cengiz, "Biz de gazeteden öğrendik. Avukatlarım beni aradı. Ama ne onların elinde ne de benim elimde böyle bir tedbir kararı var" dedi. Cengiz, 'Adı geçen diğer iş adamlarını aradınız mı' sorusuna ise 'Evet onları da aradım, onların da elinde böyle bir karar yok" dedi.

SAVCILIK TEDBİR KARARINI DOĞRULADI


Öte yandan tedbir kararı ile ilgili hurriyet.com.tr'ye bilgi veren savcılık kaynakları el koyma kararını doğruladı. Kaynaklar, ilgili şirketlerin bağlı bulundukları  tapu müdürlükleri ve bankalara tedbir yazılarının gönderildiğini söyledi.

Savcılığın doğrulama açıklamasının hemen ardından da Hürriyet ilgili belgelere ulaştı.

EL KOYMA KARARI HANGİ MALLARI KAPSIYOR

* Tüm bankalarda bulunan her türlü TL ve döviz cinsi hesapları.
* Bono, tahvil, yatırım enstrümanı ve kiralık kasaları.
* Gayrimenkulleri ve taşınmazları.
* Kara, deniz ve hava ulaşım araçları.
* Merkezi kayıt kuruluşlarında bulunan hak ve alacakları.
* Üzerlerine kayıtlı ve hisse sahibi oldukları tüm şirket ortaklıkları.
* Sermaye piyasasında işlem gören tüm hisseleri.
* Sigorta şirketlerinde bulunan hak ve alacakları.

KİM NE YAPIYOR? İŞTE DETAYLAR...

Mal varlıklarına tedbir konulduğu iddia edilen iş adamlarından Mustafa Latif Topbaş BİM A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı, Cemal Kalyoncu Kalyon İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı, Ömer Faruk Kalyoncu Kalyon İnşaat Yönetim Kurulu üyesi , Mehmet Cengiz Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı, Abdullah Tivnikli de Türk Telekom ortağı ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapıyor.

6 MİLYAR DOLARLIK CİROYU YÖNETİYOR

Rizeli iş adamı Mehmet Cengiz, 1980’de altyapı, taahhüt işleriyle başladığı iş yaşamını 1990'larda turizm yatırımlarıyla devam etti. 2004 yılında da Eti Bakır A.Ş.’yi ardından Eti Alüminyum’u alarak madencilik sektörüne adım attı. Bugün inşaat, turizm, madencilik, enerji, sigorta ve havacılık sektörlerinde faaliyetlerini sürdürüyor.

Mehmet Cengiz, Limak ve Kolin ortaklığı ile Akdeniz, Uludağ ve Çamlıbel elektrik dağıtım şirketinin de sahibi. Limak ve Kolin'in yanı sıra Kanyon ve MaPa ile birlikte 3. Havalimanı ihalesini de kazanmıştı. Yine üç ortak Akşam Gazetesi, SkyTürk360 ile radyo ve dergileri 60 milyon dolara alacaklarını açıklamış ancak daha sonra bundan vazgeçmişlerdi.Mehmet Cengiz ismi kamuoyunda en son özel jet alımıyla dikkat çekmişti. Dassault'un uzun mesafeleri duraksız uçabilen yeni modeli,  Falcon 5X isimli özel jetin Türkiye'den ilk müşterisi Mehmet Cengiz olmuştu.

SABAH'I SATIN ALDI

Aslen Trabzon Çaykaralı olan Kalyon Grup Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Cemal Kalyoncu 1960'da Bitlis Tatvan'da doğdu. 1974'te 4 kardeşi ile birlikte Kalyon Grup'u kurdu. İstanbul'da Bakırköy Adalet Sarayı, metrobüs hattı, Taksim Yayalaştırma Projelerini yürüten ve 3. Havaalanı projesinde yer alan Kalyon Grup, 1974 yılında inşaat sektöründe faaliyete başladı. Şirket konut üretimlerinin yanı sıra, yol-köprü ve altyapı projelerinde de bulundu. Cemal Kalyoncu'nun Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Türkiye'nin en büyük su projelerine imza atan Kalyon Grup'un grup bünyesine 1989 yılında Kalyon Plastik katıldı. Şirketin şimdiye kadar devletten aldığı ihaleler 100 milyar TL düzeyinde.

BİM'İN KURUCU ORTAĞI

Mustafa Latif Topbaş 1944 yılında İstanbul’da doğdu. 1961’de tekstil sektörüne girdi. İlerleyen yıllarda muhtelif sanayi ve ticaret şirketlerinde kurucu ve idareci olarak görev aldı. 1994'te BİM’in kurucu ortakları arasında yer aldı ve İdare Meclisi Başkan Vekili olarak görev üstlendi. 2005'ten itibaren İdare Meclisi Başkanlığı, Ocak 2010 ’dan itibaren ise İcra Kurulu Başkanlığı görevlerini yürütüyor. 2005’te 1 milyar 673 milyon lira olan cirosu ise 2010’da 6 milyar 573 milyon liraya çıktı.

ABDULLAH TİVNİKLİ:

1959 yılında Erzurum ’da doğan Abdullah Tivnikli, 1981 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü ’nden mezun olduktan sonra aynı üniversitede İşletme Master Programı ’nı tamamladı. 1983 yılından itibaren Türkiye’de katılım bankacılığı modelinin hukuki altyapısının hazırlanmasında yer aldı. Bu sürecin sonunda, bu modeli Türkiye‘de ilk uygulayıcısı olan Albaraka Türk’ün kuruluş sürecinde yer aldı. 1988'den bu yana Kuveyt Türk Katılım Bankası Yönetim Kurulu Üyesi olan Abdullah Tivnikli, 2001'de Kuveyt Türk Katılım Bankası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak atanmıştır. Ayrıca 2005'ten beri İstanbul Bahreyn Fahri Konsolosu unvanını taşımaktadır. Abdullah Tivnikli, katılım bankacılığı alanındaki görevlerinin yanı sıra, aile şirketi olan Eksim Grubu’nun da yönetimindedir. Eksim Grubu, tahıl ürünleri ticareti, enerji, gıda, madencilik sektörlerinde faaliyet göstermektedir.
 

2

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bakan Soylu'dan Yunanistan için sert sözler