7 yaşındaki çocuğun kulağından 14 kurtçuk çıktı!

7 yaşındaki çocuğun kulağından 14 kurtçuk çıktı!

Adana’da kulak akıntısı ve ağrı şikayeti ile hastaneye götürülen 7 yaşındaki M. E.'nin kulağında, halk arasında kurtçuk olarak bilinen larva olduğu belirlendi. Cerrahi operasyona gerek duyulmadan yapılan müdahale ile larvalardan 13’ü alındı. Kemik arkasına kadar ilerleyen 1’i ise ameliyatla çıkarıldı

26 Ekim 2016, Çarşamba 11:32 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
M. E 10 gün önce kulak ağrısı yaşamaya başladı. Banyo yaparken kulağına su kaçtığını düşünen ailesi, çocuğu sağlık merkezine götürmek yerine, kendi imkanları ile tedavi etmeye çalıştı.
Ancak günden güne ağrıları artan M.'nin kulağında kanamalar olmaya başladı. 

Bunun azerine Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürülen çocuğun kulağında kurtçuk olarak adlandırılan sinek larvası olduğu belirlendi.

Cerrahi operasyona gerek duyulmadan yapılan müdahale ile larvalardan 13’ü çıkartıldı. Kemik arasına kadar ilerleyen 1 larva ise ameliyatla alındı.
 

KULAĞA NASIL YERLEŞTİLER?Hastasının sağlığına kavuştuğunu belirten KBB Uzmanı Çağrı Derici, larvaların kulağa nasıl yerleştiğini araştırdıklarını söyleyerek şöyle konuştu:

"Hastamız, akıntı, kanama ve şiddetli ağrı şikayeti ile geldi. Baktığımızda kulağın içerisinde hareketli nesneler olduğunu belirledik. Elle müdahale ederek yaklaşık 13 tane kurdu çıkardık. Daha sonra hastamızın Tomografisi çekildi, kemiğin arka kısmında şişlik ve benzer cisimler olduğu görüldü. Cerrahi müdahale ile 1 larva daha alındı. Hastamızın kulağına yerleşen toplam 14 larva temizlendi. Şu anda hastamız sağlığına kavuştu. Ancak özellikle çocukluk çağında temizliğe çok dikkat etmek gerekiyor. Hastanın kirli elle kulak, burun, göz gibi organlarını ellemesi, başını koyduğu yastığın pis olması bile bu tip vakaların yaşanmasına neden olabilir. Ailelerin çocuklarının hijyenine çok dikkat etmesi gerekir."

Fatih KARAÇALI/DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika! Türbedeki videosuna tepki yağan Hazar Ş. ile ilgili flaş gelişme!