7 yıl aradan sonra Almanya'ya 'ilk devlet ziyareti'

7 yıl aradan sonra Almanya'ya 'ilk devlet ziyareti'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Federal Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier'in davetine icabetle, 27-29 Eylül'de Almanya'yı ziyaret edecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapacağı ziyaret, 7 yıl aradan sonra Türkiye'den Almanya'ya gerçekleştirilen 'ilk devlet ziyareti' olacak

25 Eylül 2018, Salı 13:57 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD ziyaretini müteakip, Almanya Federal Cumhurbaşkanı Steinmeier'in davetine icabetle, 27-29 Eylül'de Almanya'da bulunacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mevkidaşı Steinmeier'le yapacakları görüşmelerinin yanı sıra Almanya Başbakanı Angela Merkel ile de bir araya gelecek.

Görüşmelerde, Türkiye ile Almanya arasında siyasi, ekonomik, güvenlik, savunma, kültür ve sosyal alanlarda iş birliği ile Almanya'da yaşayan Türk toplumuna ilişkin hususlar ele alınacak.

GÜNDEMDE SURİYE OLACAK

Ayrıca başta "Suriye" olmak üzere bölgesel ve küresel gelişmeler, terörizm ve düzensiz göçle mücadele alanlarında iş birliği, Türkiye-AB ilişkileri ve iki ülkenin ortak gündeminde yer alan diğer konular görüşülecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyareti vesilesiyle sivil toplum kuruluşları yetkililerine ve Türkiye-Almanya İş Konseyi'nde önde gelen Alman firmalarının yöneticilerine de hitap etmesi öngörülüyor.

KÖLN'DE DİTİB CAMİSİ'NİN AÇILIŞINI DA GERÇEKLEŞTİRECEK

Ziyaret kapsamında ayrıca Köln kentinde bulunan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Camisi'nin de açılışını gerçekleştirecek Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Türk toplumuyla da bir araya gelmesi bekleniyor.

7 YIL ARADAN SONRA TÜRKİYE'DEN İLK DEVLET ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapacağı ziyaret, 7 yıl aradan sonra Türkiye'den Almanya'ya gerçekleştirilen "İlk devlet ziyareti" olacak.

Açıklamada, Almanya'nın, Türkiye'nin NATO müttefiki ve en önde gelen ekonomik ortağı konumunda olduğu belirtildi.

Almanya'da yaşayan 3,5 milyonluk Türk toplumunun, iki ülke arasında dostluk köprüsü oluşturduğu da kaydedildi.

AASıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 5 Ağustos'ta resmen başlıyor! 2 doz aşı olmayanlar giremeyecek