7 yıldır hareket etmeye semender keşfedildi

7 yıldır hareket etmeye semender keşfedildi

Bosna Hersek’te dalgıçlar, 19 mağara semenderinin yaşadığı su altındaki mağaraya 2013’te dalmıştı. Dalgıçlar, semenderleri numaralandırmıştı. Aynı mağaraya 7 yıl sonra tekrar daldıklarında semenderlerden birinin hiç kımıldamadan aynı noktada durduğunu gördüler. Mağara semenderleri beslenmeden yıllarca yaşayabilir.

05 Şubat 2020, Çarşamba 08:14 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bosna Hersek'te su altı yaşam araştırması yapan bilim insanları, bir mağara semenderinin 7 yıldır hiç yerinden kıpırdamadığını fark etti. Bilim dünyasında şaşkınlık yaratan semender, sosyal medyanın da diline düştü. Su altı mağaralarıyla ilgili çalışmalar yürüten bilim insanları, Bosna Hersek'te 'tembel' bir mağara semenderine rastladıklarını duyurdu. Bir semenderin 7 yıl önce bırakıldığı mağarada, aynı konumda bulduklarını açıkladı.  ​Journal of Zoology'de yayımlanan araştırma notlarında semenderin 2 bin 569 gün, yani 7 yılda, 10 metreden az hareket ettiğinin saptığı belirtildi. 


Hayata karşı 'hırslı' değil

Sputnik'te yer alan habere göre uzmanlar, 100 yıldan fazla yaşayabilen semenderlerin hayata karşı pek de 'hırslı' olmadıklarını söylese de çalışmalara adını yazdıran bu semenderin 'tembellik derecesi' gerek akademi dünyasında gerek sosyal medyada dikkat çekti. 


'Ruh eşimi buldum'

Macaristan Eötvös Loránd Üniversitesi'nden Gergely Balázs, semenderler için "Etrafta takılıyorlar, neredeyse hiçbir şey yapmıyorlar" ifadelerini kullanırken, bazı sosyal medya kullanıcıları semenderin tembelliğini kendilerine benzetti.


Bir kullanıcı 'Semender=Ben' yorumunu yaparken, bir başka kullanıcı 'Ruh eşimi buldum' ifadelerini kullandı. 


Açlığa karşı çok dayanıklılar

Doğu ve Güneydoğu Avrupa’nın soğuk, suyla kaplı mağaralarında yaşayan semenderler açlığa karşı oldukça dayanıklı oldukları ve 12 yılda bir üredikleri biliniyor. Karanlıkta yaşayan semenderlerin açlığa son derece dayanıklı oldukları ve görme yetilerinin yok denecek kadar az olduğu belirtiliyor. 


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Çöpe atılmayan maskeler hayvanları da etkiliyor