8 milyar dolar Türk Lirası olacak

Türkiye ile Rusya arasındaki enerji ticaretinin Türk Lirası ile yapılmasının detayları netleşti

12 Aralık 2016, Pazartesi 13:10
A A
Türkiye ile Rusya arasındaki süreç ilk olarak doğalgaz ticareti ile, BOTAŞ ile başlayacak. Sonrasında diğer alanlara da yayılacak. Yeni dönemde bütün ticaretlerde belirli oranda ruble belirli oranda ise Türk Lirası kullanılacak. Mevcut uygulamada ihracat ve ithalat dolar üzerinden yapılıyor.
 

DİĞER SEKTÖRLERE DE SIÇRAYABİLİR


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın katıldığı son Rusya ziyaretinde her iki ülke Merkez Bankalarının karşılıklı olarak çalışması için görüş birliğine varıldı. Çalışmanın doğalgazın yanı sıra diğer enerji ürünleri ithalatına yönelik de genişleyebileceği ifade ediliyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın da ikinci adım olarak yaş sebze ve meyve alımları için de TL-Ruble formülünü işletebileceği belirtiliyor.
 

20.4 MİLYARLIK İTHALATTürkiye 2015 yılında Rusya'dan 8 milyar 174 milyon dolarlık petrol gazları ve diğer gazlı hidrokarbon ithalatı yaptı. Doğalgazın yanı sıra petrol yağları ve bitümenli minerallerden elde edilen yağ ithalatı için 2 milyar 469 milyon dolar ödendi. Ham petrol ithalatı için ödenen rakam ise 1 milyar 146 milyon doları buldu. 2015 yılında Rusya'dan yapılan ithalat miktarı ise 20.4 milyar dolar oldu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.