8 Ocak Hadi ipucu sorusu: 'Haftanın Listesi'ndeki 5. Şarkıyı seslendiren sanatçı kimdir?

8 Ocak Hadi ipucu sorusu: 'Haftanın Listesi'ndeki 5. Şarkıyı seslendiren sanatçı kimdir?

Hadi'nin ipucu sorusu belli oldu. Bu akşam müzik gecesi yaşanırken yarışmacılara 30 bin TL'lik ödül dağıtılıyor. Soru ise şu şekilde: 'Haftanın Listesi'ndeki 5. Şarkıyı seslendiren sanatçı kimdir?

08 Ocak 2019, Salı 15:34 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Hadi bilgi yarışmasının 8 Ocak tarihli akşam ipucu sorusu Instagram hesabında duyuruldu. 20.30'da başlayacak olan yarışmanın ödülü ise 30 bin TL... Uygulamanın kullanıcılara geçtiği soru şu şekilde: "Haftanın Listesi"ndeki 5. Şarkıyı seslendiren sanatçıyı not etmeyi sakın unutma... Yarışmaya herkesten bir adım önde başla..."

CEVAP: MOR VE ÖTESİ

Mor ve Ötesi), Türk alternatif rock müzik grubudur. 

Mor ve Ötesi, Ocak 1995'te Harun Tekin (vokal & gitar), Alper Tekin (bas), Derin Esmer (vokal & gitar) ve Kerem Kabadayı (davul) tarafından İstanbul'da kuruldu. Aslında grubun temelleri, 90'lı yılların başında Harun Tekin ve Kerem Kabadayı'nın Alman Lisesi'nde okudukları dönemde kurdukları Decision grubu ile atılmıştır. 

İlk şarkılarını 1995 yılında Stüdyo Spectrum'da kaydetmeye başladılar. "Şehir" ismini verdikleri, 10 şarkıdan oluşan bu albüm, Ada Yayıncılık aracılığı ile 1996 haziran ayında yayınlandı ve ilk konserlerini Ankara'da verdiler."Yalnız Şarkı"? parçasının videosu ise, grubun ilk video klibidir. Bu şarkı aynı zamanda "Sular Yükseliyor" isimli toplama albümde de yer aldı. Aynı sene Alper Tekin gruptan ayrıldı ve onun yerine Burak Güven dahil oldu. 

Bırak Zaman Aksın (1999-2000) 

1998 yılında Mor ve Ötesi, 2. albümleri "Bırak Zaman Aksın" için tekrar stüdyoya girdi. 1999 yılının mart ayında ise albüm raflarda yerini aldı. "Son Giden" ve ve "Boş Ver" şarkılarına klip çekildi.Bu albümden kısa bir süre sonra gitarist Derin Esmer Amerika'ya taşındı ve boşalan gitar kadrosunu Kerem Özyeğen geldi. 

Takibeden aylarda meydana gelen 17 Ağustos depremi, grubu derinden etkilemiş ve bir süre duraklamalarına sebep olmuştur. mor ve ötesi bu trajedi karşısında sessiz kalmadı ve çeşitli sosyal & politik konularda aktivist rol üstlendi. 

2000 yılının başlarında mor ve ötesi ülke çapındaki nükleer enerji karşıtı kampanyalara çeşitli konser ve aktivitelerle destek verdi. Temmuz ayında grubun "Sen Varsın" ile katıldığı "Şarkılar Bir Oyundur" adlı Bülent Ortaçgil'e saygı albümü yayınlandı. 

2015 - Günümüz 

Grup, üç yıllık bir aradan sonra DMC etiketiyle yayınlanan “Anlatamıyorum” isimli single ile müzikseverlerle buluştu. Tarkan Gözübüyük prodüktörlüğünde kaydedilip mikslenen “Anlatamıyorum” isimli şarkının masteringi yine Grammy ödüllü ses mühendisi Evren Göknar tarafından Los Angeles’ta yapıldı. 

Klip çekimleri yönetmen Serdar Ferit ile birlikte gerçekleştirildi. Çekimleri için İstanbul ve Helsinki’de iki ayrı set kurulan klibin İstanbul ayağında duayen görüntü yönetmeni Uğur İçbak ve grubun ilk iki video klibinin yönetmenliğini de üstlenmiş olan ödüllü sanat yönetmeni Natali Yeres yer alırken; Helsinki çekimlerinin sanat yönetmenliğini ise Finlandiya Devlet Opera ve Balesi’nden Erika Turunen üstlendi. 

Ayrıca geçtiğimiz 2 eylül Cuma günü, kuruluşunun 20. yılında, kült albümleri ‘Dünya Yalan Söylüyor’u ilk kez plak formatında Rakun & Rainbow45 Records etiketi ve EMI – Universal Müzik Türkiye dağıtımıyla hayranlarıyla buluşturdu. 

Almanya Berlin’deki Schnittstelle stüdyolarında plak versiyonu için yeniden masteringi yapılan albüm, açılır kapaklı tasarımı ve şarkı sözlerinin yer aldığı özel ekiyle birlikte 180 g. "heavy black vinyl" olarak yüksek standartta üretildi. 

Eurovision 

Mor ve Ötesi grubu, Türkiye'yi 53.sü düzenlenen 2008 Eurovision Şarkı Yarışması'nda söz ve müziği kendilerine ait "Deli" isimli Türkçe şarkı ile temsil etmiştir. 

10 Aralık 2007'de TRT GM İbrahim Şahin mor ve ötesi grubunun 2008 Eurovision Şarkı Yarışması'nda Türkiye adına yarışacağını duyurdu. Eurovision şarkısı "Deli"yi Tarkan Gözübüyük ile birlikte hazırlayıp şubat ortasına doğru ilan eden mor ve ötesi, tüm Eurovision kampanyası kapsamında alanlarının önde gelen isimleriyle işbirliği yaptı. 

22 mayısta ikinci yarı finalde yarışan grup, ilk 10'a girmeyi başardı ve 24 mayıstaki Belgrad Eurovision finaline katılmaya hak kazandı. 

Rusya'nın birinci olduğu final yarışmasında, mor ve ötesi 12. sırada sahneye çıkıp yarışmayı 138 puanla 7. olarak tamamlamıştır.Yarışma sırasında BBC yorumcusu Terry Wogan grubun solisti Harun'u " uğursuz bir James Bond" olarak nitelendirdi. 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Tuğba Ekinci "Kadın dediğin hafif ele gelecek" notuyla bikinili fotoğraflarını paylaştı