8 soruda Doğa Koleji devri

Öğretmenlerin maaşlarının ödenmemesi ile başlayan Doğa Koleji devri sürecini derlerdik. İşte 8 soruda Doğa Koleji devri

24 Aralık 2019, Salı 16:58 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

1- Doğa Koleji eylemleri nasıl başladı?

Doğa Koleji’nde maaşlarını bir süredir alamadıklarını iddia eden öğretmenler eylemlerine derslere girmeyerek başladı. Öğretmenlerin derslere girmemesi kısa sürede kamuda duyuldu. 


2- Öğretmenlerin Doğa Koleji eylemine velilerin tepkisi ne oldu?

Çocuklarının eğitim alma haklarının okul yönetimi tarafından engellendiğini savunan veliler, öğretmenlerin yanında yer aldıklarını okul yönetiminin yaşanılan sorunu kısa sürede çözmesi gerektiğini savundular. Veliler aynı zamanda İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne şikayette bulundular. 


3- Milli Eğitim Bakanlığı hangi açıklamaları yaptı?

Öğretmenlerin maaşlarının ödenmemesi üzerine başlayan süreç hakkında Milli Eğitim Bakanlığı yönetim hakkında soruşturma başlatıldığını duyurdu. Bakanlık sürecin yakından takip edileceğini de ekledi. 


4- Doğa Koleji öğrencileri eğitime nasıl devam edecek?

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada öğrencilerin eğitim öğretim süreçlerinin aksamadan devamı için İl Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından gerekli tedbirler alındığı, velilerin de talepleri doğrultusunda öğrenciler resmi veya özel okullara nakledilerek olası mağduriyetlerin önlendiği açıklandı. 


5- Doğa Koleji süreç hakkında hangi açıklamalarda bulundu?

Eylemler sonrasında Doğa Koleji’nden yapılan açıklamada, “Alıcı kurumla görüşmeler devam etmektedir. Takdir edersiniz ki yapımızın büyüklüğü, devir görüşmelerine ilişkin sureci uzatmıştır. Devrin gerçekleşmesiyle birlikte, öncelikle çalışanlarımızın geciken ödemeleri yapılacaktır” denildi. 


6- Okul için ödenen ücretler ailelere iade edilecek mi?

Okul ile ilişiğini ayırmak isteyenlerin öğrenmek istediği nokta ücret iadeleri oldu. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada ücret iadelerinin ödenmesi için gerekli düzenlemelerin bulunduğu ifade edildi. 


7- Doğa Koleji’ni devralacağı ifade edilen İTÜ Vakfı’ndan açıklama?

Vakıf tarafından yapılan açıklamada “İTÜ Vakfı ile Doğa Koleji arasındaki müzakere süreci devam etmektedir. İTÜ resmi kanalları dışındaki kaynaklardan yayılan haberler, son durumu yansıtmamaktadır. Süreç sonlandığında bilgilendirme resmi kanallardan yapılacaktır” denildi. 


8- Vakıf geliri ile Doğa Koleji bedelini karşılayabilir mi?

Doğa Koleji ile ilgili açıklanan bedel 800 milyon lira olarak belirlendi. İTÜ Vakfı’nın ise bütçesi 12 milyon lira olarak açıklanmıştı. Aradaki farkın fazla olması sonrası akıllarda soru işaretleri oluştu. Bütçe farkı ile ilgili oluşan soru işaretleri henüz çözülmüş değil. 


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika: Kanseri yenip üretmeye başladı, şimdi esnaf ondan satın alıyor