8 soruda düğün ve nikah salonlarında uygulanacak kurallar

Yeni normalleşme adımları çerçevesinde düğün ve nikah salonları açılacak. İşte 8 soruda düğün ve nikah salonlarında uygulanacak kurallar.

16 Haziran 2020, Salı 10:59 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

1-Düğün salonları ne zaman açılacak?

Corona virüs tedbirleri kapsamında bir süredir kapalı olan düğün salonları 1 Temmuz tarihi itibari ile açılacak. 


2-Nikah salonlarda hangi önlemler alınacak?

Salonlarda oturma planı sosyal mesafe gözetilerek oluşturulacak. Misafirlerin salon girişlerinde ateş ölçümü yapılacak. Girişlerde el dezenfektanı kullanımı sağlanacak. Mekan sahibi gelen misafirler için yeteri kadar maske bulunduracak.

3-Salonlarda yiyecek ve içecek ikramı nasıl olacak?

Misafirlerin oturma düzeninde masalar arası en az 1,5 metre, sandalyeler arası 60 cm olacak şekilde düzenlenecek. Her masada yeterli sayıda en az yüzde 70 alkol içeren kolonya veya el antiseptiği bulundurulacak.


4-Ailelerin masalarında mesafe kuralı nasıl olacak?

Aynı evde oturan çekirdek aileden olan misafirler için ortak kullanım alanlarında (oturma düzeni dâhil) mesafe şartı aranmayacak.

5-Toplu fotoğraf çekimleri nasıl yapılacak?

Toplu fotoğraf çekimleri yapılmayacak, fotoğraf çekimi ve pasta kesimi esnasında gelin ve damat hariç mesafe kuralına riayet edilecek.


6-Düğünlerde takılar nasıl takılacak?

Takı merasimi, hediyelerin salonun uygun bir yerine konulacak sandık vb. bir toplama kutusuna konulması şeklinde yapılacak.

7-Salonlarda havalandırma klimalar ile yapılabilecek mi?

Merkezi havalandırma sistemleri bulunan alanların havalandırması doğal hava sirkülasyonunu sağlayacak şekilde düzenlenecek. Kapı ve pencereler açık bırakılarak doğal havalandırma sağlanacak ve havalandırma sistemlerinin kullanımı ile ilgili olarak Sağlık Bakanlığının İklimlendirme Rehberinde belirtilen kurallara uyulacak.


8-Kurallara uyulmaması durumunda nasıl bir yaptırım uygulanacak?

Tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek. Aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Emeklilere önerdi! Hiçbir masrafı yok! Kilosunu 75 liradan satıyor