8 soruda İran'da düşen Ukrayna uçağı

Geçtiğimiz hafta İran’da düşen Ukrayna uçağının detaylarını derledik. İşte 8 soruda İran’da düşen Ukrayna uçağı…

15 Ocak 2020, Çarşamba 11:23 Son Güncelleme:
A A

1. İran’daki Ukrayna uçağına ne oldu?

8 Ocak 2020 günü İran’da İmam Humeyni Uluslararası Havalimanı’ndan kalkış yapan Ukrayna uçağı kalkıştan kısa bir süre sonra İran’da düştü. Uçağın içinde mürettebat dahil 176 kişi bulunuyordu. Düşen uçaktan sağ kurtulan kimse olmadı. 

2. Düşen uçakta hangi ülke vatandaşları yer alıyordu?

Düşen uçaktaki yolcuların 82’si İran, 63’ü Kanada, 11’i Ukrayna, 10’u Norveç, 4’ü Afganistan, 3’ü İngiltere, 3’ü de Alman vatandaşıydı. 


3. Düşen uçak hakkında İran’ın ilk açıklamaları neler oldu?

İran uçağın düşüş sebebi için yaptığı ilk açıklamada uçağın teknik bir arıza nedeniyle düştüğünü ifade etti. 

4. Uçağın kara kutusunu kim inceleyecek?

Ukrayna’ya ait yolcu uçağının düşüş sebebinin anlaşılması için kara kutulara ihtiyaç duyuluyor. Ukrayna inceleme için uçağın kara kutusunu istese de İran yaptığı açıklamada kara kutuları kendilerinin inceleyeceklerini ve başka ülkeden temsilcilere vermeyeceklerini duyurdu. 


5. Uçağın füze ile düşürüldü iddiası?

İran’da düşen uçağın ilk düşüş anından itibaren uçağın İran tarafından düşürüldüğüne dair iddialar ortaya atılmıştı. Ukrayna, İngiltere ve Kanada devlet başkanları uçağın İran tarafından füze ile düşürüldüğüne dair video kayıtlarının olduğunu açıklamışlardı. 

6. Füze ile düşürülme iddialarına İran’ın yanıtı ne oldu?

Ukrayna uçağının füze ile düşürülmesi iddiaları üzerine İran durumu önce yalanlasa da daha sonra uçağın kendileri tarafından füze ile düşürüldüğünü itiraf etti. İran uçağın kendileri tarafından yanlışlıkla düşürüldüğünü açıkladı. 


7. İran yanlış kişiyi mi tutukladı?

İran tarafından Ukrayna uçağının füze ile vurulup düşürülmesinin görüntüleri İranlı gazeteci ve aktivist Nariman Garib tarafından sosyal medyada paylaşıldı. İran’ın görüntüleri çeken kişinin gözaltına alındığını açıklamasının ardından Garib görüntüleri aldığı kaynağın güvende olduğunu belirterek İran’ın yanlış kişiyi tutukladığını iddia etti. 

8. Ukrayna, düşen uçağı hakkında İran’dan neler istedi?

Ukrayna yaptığı açıklamada düşen uçak için İran’dan resmi makamlardan özür beklediklerini belirtti. Ukrayna öte yandan İran’dan uçak için tazminat istediklerini de açıkladı. 


Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER En çok onlar kazanıyor