8 soruda Karadeniz'de doğal gaz müjdesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan günlerdir beklenen müjdeyi canlı yayında açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Karadeniz’de Türkiye tarihinin en büyük keşfi ile doğal gaz bulunduğunu duyurdu.

21 Ağustos 2020, Cuma 17:41 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

1-Karadeniz’de bulunan doğal gazın miktarı ne kadar?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamasında 320 milyar metreküp doğal gaz rezervinin bulunduğunu ifade etti. 

2-Doğal gaz kaç metre derinlikte bulundu?

Yaz aylarında başlayan sondaj, 2 bin 600 metre derinliğinde gerçekleştirildi. Ardından Karadeniz'de de sondaj çalışmaları için adım atıldı ve ikinci gemi de TPAO'nun portföyüne katılmış oldu. İkinci sondaj gemisi olan Yavuz da Kocaeli’nin Dilovası ilçesindeki limandan 20 Haziran 2019 tarihinde yola çıktı. Temmuz ayında da sondaj çalışmalarına başladı.


3-Doğal gaz rezervi ne zaman kullanıma sunulacak?

Bulunan doğal gaz rezervinin 2023 yılı sonunda kullanıma sunulacağı açıklandı. 

4-Fatih gemisi ne zaman yola çıktı?

Türkiye'nin ilk sondaj gemisi 'Fatih' 28 Mayıs 2018'de dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın katıldığı törenle Antalya'dan yola çıkmıştı. Gemiye güçlü mirasın yaşatılması ve yeni dönemin başlatılması için Fatih ismi konmuştu.


5- Sakarya gaz sahası lokasyonu nerede?

Tuna-1 lokasyonu Karadeniz Ereğli açıklarında bulunuyor. Tuna-1 bölgesi Karadeniz Ereğli'nin yaklaşık 150 km açığında, Bulgaristan ve Romanya ile kara suları sınırına yakın bir bölgede. Sondaj yapılan Tuna-1, Karadeniz'deki ilk sondaj yapılan lokasyon olarak biliniyor.

6- Türkiye yılda kaç metreküp doğalgaz tüketiyor?

Türkiye’nin doğalgaz tüketimi 2018’de 49,3 milyar metreküp olurken, 2019’da 44,9 milyar metreküpe düşerek yüzde 9 azalmış oldu. Bu yıl ise 46 milyar metreküpe yükselmesi bekleniyor.


7- Akdeniz'de de çalışmalar yapılıyor mu?

Erdoğan açıklamasında, "Nihayet, son sondajda milletimize beklediği müjdeyi verme şerefine nail olduk. İnşallah benzer bir müjdeli haberi Akdeniz'den de bekliyoruz. Şu anda bakımda olan Kanuni'nin de yıl sonunda devreye girmesiyle Akdeniz'deki faaliyetlerimize hız vereceğiz dedi.

8- Türkiye petrolleri kimin?

1963 yılında Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın temellerini attığı akaryakıt istasyonları, 2009 yılından itibaren TP Petrol Dağıtım A.Ş. olarak faaliyetlerine devam etti. Nisan 2017 tarihinde Zülfikarlar Holding’e bağlı akaryakıt dağıtım şirketi Turkuaz Petrol tarafından, 2016 yılının en büyük satın almasıyla özelleştirilen TP Petrol Dağıtım A.Ş, bugün faaliyetlerini Türkiye Petrolleri markasıyla sürdürüyor. Yaklaşık 242.900 m3 motorin, 9.000 m3 benzin depolama kapasitesiyle 6’sı akaryakıt, 2’si LPG olmak üzere toplam 8 dolum tesisine ve 700’e yakın akaryakıt istasyonuna sahip olan Türkiye Petrolleri, günümüzde akaryakıt sektörünün güçlü oyuncularından biridir.

Türkiye’nin en köklü markalarından biri olarak sağlığa, emniyete ve çevreye duyarlı olan, değerlerinden güç alarak kaliteli ürün ve hizmet sunan, yaratıcı çözümleri ve olumlu yaklaşımlarıyla, sürekli gelişerek büyüyen Türkiye Petrolleri, bundan sonrasında da müşterilerine değer sağlama prensibiyle sektöre yön vermeyi hedefliyor.

2017 yılında Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK), Türkiye Petrolleri Petrol Dağıtım AŞ'nin yüzde 100 hissesinin satışına onay verdi. Şirket' 490 milyon liraya Zülfikarlar Holding'e satıldı.


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Mahalleyi böcek basınca isyan ettiler: Çocukların ağzından çıkıyor