9 adımda cildinizi kışa hazırlayın

Soğuk havanın yıpratıcı etkilerinden en çok etkilenen organ olan deri, kış aylarında çok daha özenli bir bakım istiyor. Özellikle değişen hava koşulları, kaloriferlerin etkisi ve sert ve rüzgarlı havalar cildimizi oldukça zorlayarak yıpranmasına, yaşlılık belirtilerinin ortaya çıkmasına zemin hazırlıyor. Bu durumu engellemek soğuk havalarla birlikte cildin kaybettiği nem oranını tekrar kazandırmak ise bizim elimizde. Dermotoloji Uzmanı Deniz Yardımcı, 4 adımda cildinizi kışa hazırlayacak ipuçlarını sizler için sıraladı.

13 Eylül 2018, Perşembe 16:38
A A
Günlük cilt temizliğini aksatmayın

Günlük cilt temizliğini aksatmayın

Kuruyan cildinizin her zamankinden daha temiz olmaya, makyaj ve dış etkenlerden arınmaya ihtiyacı vardır. Bu yüzden ne olursa olsun günlük cilt temizliğinizi aksatmayın. Burada yapmanız gereken kuru cildin temizliğinde yumuşak, aşındırmayan ve yağ tabakasına zarar vermeyen temizleyicilerle cildinizi temizlemektir.Daha kısa duşlar alın

Daha kısa duşlar alın

Özellikle de sıcak su ile duş alıyorsanız... Evet kışın uzun ve sıcak duşları hepimiz çok severiz ancak cildimiz bizimle bazen aynı fikirde olmuyor. Sıcak suyla duş almak cildinizi kurutur. Buna engel olmak için daha ılık suyla, daha kısa duşlar alın. 

C Vitaminine güvenin

C Vitaminine güvenin

Sadece hastalandığımızda aklımıza gelen C vitamini cilt için de oldukça faydalı bir unsur. Yaz boyu güneş ışınlarından zarar gören cildinizdeki lekeler koyulaştı, kızarıklıklar daha da gözle görülür hale geldi. C ve K vitamini içeren, hücre yenileyici serumlar kışa girerken yazın zararlarını tamir etmek için ideal. 

Beslenmeye özen gösterin

Beslenmeye özen gösterin

Cildinizin sağlıklı ürünlere en çok ihtiyac duyduğu bu günlerde bol bol su tüketimi ve meyve-sebze ağırlıklı beslenmek sizi kışa hazırlayacak. Soğuktan zarar görmüş cildin kendini onarabilmesi için sağlıklı ve dengeli beslenmek en önemli faktörlerden biri olacaktır. Vücudun kış aylarında ihtiyaç duyduğu A, C ve E vitaminlerini besinlerden sağlayamıyorsanız ek gıdalara başvurun. Ayrıca, kuru ciltlerin özellikle ihtiyaç duyduğu yağ dengesine kavuşması için Omega-3 ve selenyum içeren balık ağırlıklı besinler tüketmeniz vücudun soğuğa karşı direncini arttırır. Her gün mutlaka 2 litre su içmeyi de ihmal etmeyin!


Güneş kreminizi ihmal etmeyin

Güneş kreminizi ihmal etmeyin

Yaz boyunca sürdüğünüz güneş kremini kış geldi diye hemen terk etmeyin. En az 15 faktör güneş korumalı bir krem kullanın. Nemlendirici seçerken güneş korumalı mı diye mutlaka sorun, eğer değiştirmek istemiyorsanız, günlük nemlendiricinizin üzerine bir kat güneş korumalı nemlendirici seçebilirsiniz. Hafif renk de veren alternatifleri de deneyebilirsiniz. Güneş kışın da orada duruyor ve her zamanki kadar zararlı ışınlar saçıyor. 

Suyun gücüne inanın

Suyun gücüne inanın

Yalnızca cilt üstünde değil, vücudun tüm dengesini korumak için de yapılması en temel şeylerin başında yeterli miktarda su içmek geliyor. Çünkü gün içinde içeceğiniz en az 2.5 litre su kış aylarında kaybolan nemin geri kazanılmasını sağladığı gibi cildin daha parlak ve canlı görünmesini sağlayacak.


Peeling için tam zamanı

Peeling için tam zamanı

Sağlıklı bir cildin anahtarı tüm ölü hücrelerden temizlenmiş olmasıdır. Kış ayları ise cildin ölü hücrelerden arınması ve temizlenmesi için en uygun zamandır. Bu sayede besleyici bakım ürünlerinden maksimum fayda sağlayabilirsiniz. Yapacağınız peeling; cildinizi yenileyebilir, kan akışını hızlandırarak hücre yenilenmesini harekete geçirebilir.


Kuruyan ciltlere ve soğuk havaya savaş açın

Kuruyan ciltlere ve soğuk havaya savaş açın

Soğuk havalar kan dolaşımını yavaşlatarak cildin gereksinim duyduğu antioksidanları ve besleyici maddelerin alınmasını zorlaştırır. Domino etkisi yaratan bu zincir cildin yağ kaybetmesine de sebep olur. Sonuç; cilt hassaslaşır, kurur ve kızararak dökülmeler başlar. Tam bu noktada uygulamanız gereken bir şey var. O da kaybolan nemi geri kazanmak. Bunun için sabah ve akşam olmak üzere iki nem oranı yüksek bir günlük bakım kremi kullanmalısınız. Ayrıca kremininiz seyahat boyundan edinebilir ve gün içinde kuruyan cildinize uygulayabilirsiniz. Duştan sonra da mutlaka cildinizi nemlendirmelisiniz. Burada dikkat etmeniz gereken, kullandığınız ürünlerin anti paraben ve parfüm içermeyen, anti alerjik olmasıdır.


Dudaklarınızı ihmal etmeyin

Dudaklarınızı ihmal etmeyin

Soğuk havalar sadece cildimize değil, en çok da dudaklarımıza zarar veriyor. Çatlamalarını beklemeden dudaklarınızı sık sık nemlendirirseniz kış boyunca rahat edersiniz.

Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.