9 Türk TIR'ı 9 aydır İran'da rehin; şoförler kurtarılmayı bekliyor

Mersin'den İran'a hurma götüren 9 TIR, 9 aydır İran Bazargan Gümrük Kapısı'nda rehin tutuluyor. Sadece bir paletteki hurmada İsrail etiketi buldukları için TIR'ları rehin alan İranlı yetkililer, 9 aydır hiçbir açıklama yapmıyor

11 Ocak 2017, Çarşamba 16:54
A A
Mersin Limanı’ndan 1 Nisan 2016 tarihinde aldıkları hurmaları İran’a götüren 9 TIR, İran’da mahsur kaldı. Bazargan Gümrük Kapısı’nda bir TIR'da bir paletteki hurmanın üstünde İsrail etiketi bulun İranlı yetkililer, hurma taşıyan 9 TIR'ın tamamını rehin aldı. 9 aydır İran’da rehin tutulan TIR'larla birlikte şoförler, kurtarılmayı bekliyor.


'DEVLET BÜYÜKLERİMİZ BİZE BİR EL ATSINLAR'


Konuyla ilgili İHA muhabirine açıklama yapan Güleç Transport Uluslararası Nakliyat Genel Müdürü Ahmet Can, İran’da bekletilen 9 TIR'dan 4’ünün kendilerine ait olduğunu söyledi. Mersin Limanı’ndan İran’a sürekli taşıma yaptıklarını ifade eden Can, "Mersin’de faaliyet gösteriyoruz. Biz 9 ay önce Mersin Limanı’ndan İran’a gitmek üzere 4 TIR'ımızı yükledik. Araçlarımızı buradan İran Bazargan Gümrüğü'ne gönderdik. Araçlarımız 1 Nisan 2016 tarihinden beri orada. 9 ayı geçmesine rağmen araçlarımız, şoförlerimizle beraber Bazargan Gümrük Kapısı’nda rehin tutuluyor. Biz Dışişleri Bakanımızdan, Başbakanımızdan, Cumhurbaşkanımızdan yardım istiyoruz. Çok zor durumdayız. Şoförlerimiz orada araçlarımızla birlikte rehin tutuluyor ve yurda gelemiyorlar. Çocukları, aileleri perişan durumdalar. Biz devlet büyüklerimizden yardımlarını bekliyoruz. Bize bir el atsınlar, bizi bu sıkıntılardan kurtarsınlar" diye konuştu.
 

'EKSİ 20 DERECE SOĞUKTA ÇOK MAĞDURLAR'


Bir paletin üzerinde bir tane İsrail etiketinin bulunmasından dolayı TIR'ların 9 aydır alıkonulduğunu vurgulayan Can, "Bize hiçbir gerekçe, hiçbir sebep gösterilmeden 9 aydır şoförlerimiz TIR'larla birlikte mağdur durumdalar. 2005 yılından bugüne kadar İran’a hurma taşıması yapıyorduk. Bir de muz taşıması yapıyoruz. Muz taşırken bazen ufak tefek sorunlar yaşıyorduk ama bu şekilde 9 ay araçlarımız hiçbir zaman bağlanmadı. En fazla bir hafta içinde çözülüyordu. TIR'ları böyle 9 ay dünyanın hiçbir yerinde yatırmazlar, bekletmezler. Şoförlerimizin ısıtıcıları çalışmıyor, eksi 20 dereceleri bulan soğukta çok mağdurlar. Bu gidişle giderse bir gün bakacağız şoförümüzün biri soğuktan dolayı hayatını kaybedecek. Özellikle geceleri şoförler çok zor durumdadır.


'BU HURMANIN YA İADESİNİ YA İMHASINI İSTİYORUZ'


Bu hurmanın ya iadesi, ya imha edilmesini istiyoruz. Devlet büyüklerimiz bize bir çözüm gösterirlerse çok iyi olur. Biz İran yetkililerine, oradaki konsolosumuza durumu bildirdik. Ayrıca Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na da yazı yazdık. Sürekli, günlük takip ediyoruz. Bu şoförlerimizin biz hayatından endişe ediyoruz. Çünkü hava gerçekten orada çok soğuk. Bu soğuklarda daha da dayanacak güçleri kalmamış. İranlı yetkililer bize bir türlü açıklama yapmıyor. 9 aydır hiçbir netice alamadık. Neden dolayı, niçin olduğunu bir türlü çözemedik. Mal sahibi de malından vazgeçti. Mal sahibi İran’a gitti. Malının imha edilmesini ve araçların bırakılmasını istedi. Ancak mal sahibi de bir sonuç elde edemedi ve sonuç elde edemedik" şeklinde konuştu.

İHA
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.