9 yaşındaki kızı Hira için kardan Anıtkabir yaptı

Hakkari Yüksekova’da yaşayan Mehmet Şerif Karahan, tek isteği Anıtkabir’i görmek olan 9 yaşındaki kızını maddi imkansızlık ve pandemi nedeniyle Ankara’ya götüremeyince ‘Kardan Anıtkabir’ yaptı. Hira’nın, kardeşiyle ‘Kardan Anıtkabir’i ziyaret etmesinden etkilenen Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaş da aileyi kente davet etti.

30 Ocak 2021, Cumartesi 08:58 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Atatürk sevgisiyle büyüyen Hira Karahan, kuzeninin Anıtkabir ziyaretinde çektiği fotoğraflara bakarak iç geçiriyordu. Baba Mehmet Şerif Karahan da kızını Anıtkabir’e götürmek istiyordu ama imkanları el vermiyordu.

Hira babasına, “Sen bize hep kardan figürler yapıyorsun. Bu sefer de Anıtkabir yapar mısın?” dedi. Baba Karahan kolları sıvadı, evinin bahçesinde biriken karlarla Anıtkabir’i yapmaya koyuldu.

Karahan, eksi 20 derecelik dondurucu soğukta 10 gün uğraşarak ‘Aslanlı Yol’ da dahil olmak üzere Anıtkabir’i tamamladı. Hira önceki gün bu maketi kardeşi Muhammed ile ziyaret etti.

Ellerinde bayraklar vardı, sanki Anıtkabir’e gitmiş gibi heyecanlılardı. Hira, “Bu soğuğa rağmen babam gecesini gündüzüne katarak beni mutlu etti. Bir gün mutlaka Anıtkabir’e gideceğim” dedi.

Hira Karahan, 4 yaşındaki kardeşi Muhammed ve babası Mehmet Şerif Karahan ile 'Aslanlı Yol'da yürüdü.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Hira’nın fotoğraflarını görünce şu tweeti attı: "Sevgili Mehmet, bağımsızlığın, demokrasinin, adaletin önemini ve bir milletin verdiği mücadeleyi güzel kızımız Hira’ya, Milli Mücadelemizin kalbinde, Anıtkabir’de anlatmak isterim. Sizi ve değerli ailenizi ağırlamaktan onur duyarım.”

Yaşar KAPLAN/DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İstanbul'da fırtına dev dalgalara sebep oldu